Ranking najpopularniejszych postanowień noworocznych. Zdrowie najważniejsze

Katarzyna Mordalska 02.01.2017
postanowienia
Fotografia: www.publicdomainpictures.net

Jak wynika z badań CBOS, ponad średnio połowa Polaków robi postanowienia noworoczne, ale już niespełna 10% z nich realizuje poczynione plany.

Postanowienia noworoczne to już swego rodzaju tradycja. Posiadają tyle samo zwolenników, co przeciwników, ale wśród osób, które decydują się dokonać zmian w swoim życiu, da się zauważyć pewne trendy. Choć występują pod różnymi wariantami, zwykle chodzi w nich o to samo – lepsze zdrowie, finanse i styl życia. Z badań przeprowadzonych przez Federal Citizen Information Center wynika, że wśród postanowień noworocznych najczęściej pojawiają się:

- chęć ograniczenia alkoholu,

- zmiana diety na zdrowszą,

- zdobycie wyższego wykształcenia,

- zmiana pracy na lepszą,

- sprawniejsze zarządzanie finansami,

- lepsze radzenie sobie ze stresem.

Zdrowie, ale też finanse na piedestał wynoszą badania opublikowane w Journal of Clinical Psychology. Wynika z nich, że Amerykanie w 2016 przede wszystkim chcieli stracić na wadze, być bardziej zorganizowani, mniej wydawać i więcej oszczędzać, bardziej cieszyć się życiem, a także pozostać fit i dbać o zdrowie.

Polacy też chcą się odchudzać

Badania przeprowadzone przez CBOS i OBOP w latach ubiegłych pokazują pewne trendy, z których można wysnuć wnioski co do postanowień noworocznych na 2017. W poprzednim sezonie lista planowanych zmian na 2016 przedstawiała się następująco:

- utrata wagi,

- rzucenie palenia,

- ograniczenie alkoholu,

- awans w pracy,

- zmiana pracy i zwiększenie zarobków.

Podobnie było w roku 2015, kiedy Polacy deklarowali przede wszystkim chęć poprawy zdrowia przez zmianę stylu życia i walkę z nałogami, a także nowe plany zawodowe i chęć rozwoju na tej płaszczyźnie. Co ciekawe, na fali docierającej do Polski „mody na bycie fit”, z porównania badań wynika, że znacznie zwiększyło się zainteresowanie rodaków odchudzaniem. Na 2015 wśród postanowień deklarowało je tylko 4% ankietowanych, a w kolejnym roku aż 30%.

2017 rokiem stylu fit

Coroczne zestawienia pokazują, że w ścisłej czołówce utrzymują się praktycznie niezmiennie postanowienia noworoczne dotyczące rzucania nałogów i zmiany stylu życia na zdrowszy, co ma się wiązać ze zwiększeniem aktywności fizycznej i lepszą dietą.

W zestawieniach da się zauważyć trend „skupienia na sobie”. Znikomy odsetek osób planowało kiedykolwiek, np. poprawę relacji z bliskimi. Wiele wskazuje na to, że postanowienia noworoczne na 2017 znów będą dotyczyły głównie aspektu zdrowia i kariery zawodowej.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów