Psy naprawdę rozumieją ton i znaczenie słów. Mówmy do nich jak najwięcej

Martyna Kraus 01.09.2016
Pies z dziewczyną
Fotografia: Pixabay

Węgierscy naukowcy odkryli, że mózg psa pracuje podobnie do ludzkiego. Co więcej, mówienie do psa może mieć korzyści dla obu stron.

Wszyscy wielbiciele psów z pewnością nieraz zastanawiali się na tym, czy ich ulubione pupile rozumieją, co się do nich mówi. Dzięki pracy węgierskich naukowców z Uniwersytetu Eötvös Loránd w Budapeszcie, wreszcie otrzymają odpowiedź na to nurtujące pytanie.

Profesor Attila Andics i zespół współpracujących z nim neurobiologów nagrał i przeanalizował aktywność mózgu psów. Na podstawie zebranych danych specjaliści stwierdzili, że zwierzęta te nie tylko rozumieją ton w jakim się do nich zwracamy, ale także odróżniają poszczególne słowa i przypisują im konkretne znaczenie. To bardzo ważne badania, które nie tylko pokazują podstawowy aspekt percepcji słuchowej psów, ale również uświadamiają, jak ważna jest rozmowa z naszym podopiecznym. Należy zatem starannie formułować zdania mając na uwadze to, że psy słyszą i interpretują słowa na dwa sposoby, dokładnie tak ludzie.

Przebieg i wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców opisano na portalu Science.sciencemag.org. Do testów zaangażowano 13 psów, od 4 różnych hodowców. Wśród nich znalazły się takie rasy jak: border collie, golden retriver, grzywacz chiński i owczarek niemiecki. Naukowcy umieścili psy na urządzeniu do rezonansu magnetycznego i nakłonili je do tego, aby się nie ruszały. Następnie puścili im nagrania, na których trenerzy mówili do nich na kilka różnych sposobów. Używali różnorodnego słownictwa, przeklinali, pouczali, byli mili, zdenerwowani, poirytowani lub neutralni. 

Dzięki funkcjonalnemu obrazowaniu naukowcy spostrzegli, że psy potrafiły wyszczególnić każde słowo z osobna i przypisać mu znaczenie. Jak u ludzi znaczenie słów odbierała ich lewa półkula. Natomiast prawa zajmowała się odbiorem i klasyfikacją emocji. Co więcej, psy umiały także odróżnić słowa pochwały, dzięki czemu były bardziej aktywne stymulując w mózgu ośrodek nagrody. Jak podkreśla Julie Hecht, profesor badająca gatunki psowatych na Uniwersytecie w Nowym Jorku, wyniki badań nie wskazują jednak na to, że psy rozumieją wszystko, co do nich mówimy. Naukowiec, która sama nie była zaangażowana w analizy przeprowadzane przez Węgrów, liczy na to, że wkrótce podobne testy zostaną przeprowadzone także na innych zwierzętach, a szczególnie wilkach. W ten sposób dowiemy się, na ile zdolności psów są wyjątkowe, a na ile charakterystyczne dla wszystkich psowatych. 

Ta wiedza motywuje do częstszego komunikowania się z psami. Należy jednak pamiętać o łagodnym tonie głosu. To dobra terapia nie tylko dla naszego pupila, ale również dla nas - kontakt ze zwierzętami, głaskanie ich i przytulanie znacznie zmniejsza stres i łagodzi jego skutki. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów