Pies czy kot - które ze zwierząt jest inteligentniejsze? Naukowcy rozwiązali odwieczną zagadkę

Katarzyna Leszczyńska 06.12.2017
Czy psy są mądrzejsze od kotów?
Fotografia: pexels.com

Odwieczny dylemat właścicieli rozwiązany.

Fanów zwierząt domowych od zawsze nurtuje pytanie o to, który zwierz jest mądrzejszy – pies czy kot? Każdy z nich ma swoje przyzwyczajenia i trudno zdecydować, który ma przewagę. Tę sprawę postanowili zbadać naukowcy z Uniwersytetu Vanderbilt w USA i przeprowadzili eksperymenty, które miały im pomóc w rozwiązaniu tej zagadki.

Grupa naukowców z Brazylii, Danii, RPA i Stanów Zjednoczonych przeliczyła i porównała neurony znajdujące się w układzie nerwowym psów i kotów. Są to komórki nerwowe zdolne do przetwarzania i przekazywania informacji w formie sygnału elektrycznego. Ich największa ilość znajduje się w układzie nerwowym ssaków.

Czy psy są mądrzejsze od kotów?

Psy są mądrzejsze od kotów

Badania wykazały, że kora mózgowa psa zawiera około 429 milionów neuronów, podczas gdy u kotów ich ilość wynosi zaledwie 250 milionów. To jest ogromna różnica, dlatego więc można stwierdzić, że psy są o wiele mądrzejsze od miauczących czworonogów. Łączy się to też z tym, że psy mają o wiele lepsze zdolności poznawcze niż koty.

Fani kotów nie powinni jednak przejmować się wynikiem tego typu badań. Ich pupile mają wiele innych pozytywnych cech, których nie dopatrzymy się u psów, np.: intuicja. Koty mają doskonały instynkt samozachowawczy, z resztą zawsze lądują na czterech łapach. Nie ważne zatem, który zwierzak jest mądrzejszy, najważniejsze, żeby potrafił dogadać się ze swoim panem. 

Psy są mądrzejsze od kotów
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów