Czy przyjmowanie pozycji embrionalnej do snu szkodzi zdrowiu? Przestrzegania tych zasad zapewnie zdrowy sen

Anna Respondek 28.11.2017
Zdrowy sen
Fotografia: Pixabay

Uniknięcie tych błędów zapewnie nam zdrowy sen. 

Czy można wstać po nocy wyspanym i gotowym na wyzwania kolejnego dnia? Kiedy aura na dworze nie sprzyja wyjściu z łóżka, warto zadbać o to, aby te kilka godzin odpoczynku było wykorzystane w jak najlepszy sposób. Ale jak to zrobić? Wiele osób popełnia w nocy te same błędy, takie jak spanie w nieodpowiedniej pozycji czy przegrzewanie organizmu. Wystarczy zastosować kilka trików, które pozwolą nam walczyć z nocnymi "niedogodnościami". 

giphy (64)

Przegrzewanie organizmu

Optymalna temperatura powietrza podczas snu, powinna oscylować między 18 a 22 stopniami. Wiele osób popełnia jednak duży błąd, zbytnio przegrzewając organizm. Co jeśli pomimo odpowiedniej temperatury nie radzimy sobie z nagłymi napadami gorąca? Wystarczy zrezygnować ze spania przy ścianie i przenieść się na brzeg łóżka. Dzięki temu zwiększymy dostęp powietrza i ochłodzimy organizm. 

Syndrom niespokojnych stóp

Cierpiąc na syndrom niespokojnych stóp, po nocy możemy czuć się wyjątkowo zmęczeni. W końcu w trakcie snu, osoby zmagające się z tą przypadłością, potrafią "maszerować" godzinami. Podstawowym błędem jaki popełniamy w takiej sytuacji, jest spanie na brzegu łóżka. Grozi to nie tylko niewyspaniem, ale również może prowadzić do różnych urazów. Proces leczenia tego syndromu możei być długotrwały, a budzenie się co drugą noc na podłodze może boleć. Dlatego należy przenieść na czas snu pod ścianę, albo bliżej środka łóżka.  

giphy-downsized

Spanie na brzuchu

Choć wiele osób nie wyobraża sobie innej pozycji do snu, to jednak nieświadomie przyczynia się w ten sposób do problemów z kręgosłupem. Według lekarzy jest to nienaturalne ułożenie ciała, które w szczególności negatywnie oddziałuje na dolne partie pleców, czyli odcinek lędźwiowy. Dodatkowo, po całej nocy przespanej w ten sposób, możemy obudzić się ze zesztywniałym karkiem. Nie ma idealnego sposobu na pozbycie się tego przyzwyczajenia, ale dobrą metodą jest zabranie poduszek ze środka łóżka i przełożenie ich na brzeg. To skutecznie utrudni spanie na brzuchu na środku materaca. 

Pozycja embrionalna

To jedna z pozycji, którą wybiera większość ludzi na świecie. Niestety, choć wyjątkowo wygodna, może powodować zniekształcenia kręgosłupa i nieprzyjemne bóle. Dodatkowo utrudnia odpowiedni przepływ krwi w kończynach. Jeśli już nie możesz inaczej zasnąć, pamiętaj o tym, aby podczas nocnych pobudek prostować na jakiś czas nogi i choć na chwilę przełożyć się na plecy. 

Światło 

Pozostawianie na noc włączonego światła przyczynia się do pogorszenia jakości snu, gdyż zaburza jego naturalny przebieg. Nie pozwala również odpocząć mózgowi od codziennych bodźców. Dlatego właśnie należy zadbać o to, aby w sypialni podczas nocy panował zupełny mrok. Nawet małe światło ładowarki czy latarni może wybudzić nas ze snu. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy wyłączać na noc wszystkie urządzenia elektryczne i zainwestować w porządne rolety albo zasłony.  

giphy (65)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów