Przyjeżdżają do Polski ze względu na miłość, ale narzekają na tę jedną cechę Polaków. Co o naszym kraju sądzą obcokrajowcy?

Anna Respondek 19.10.2017
Obcokrajowcy
Fotografia: Pexels

Widzą więcej zalet czy wad?

Według analizy przeprowadzonej przez Monster Talent Sourcing Services coraz więcej obcokrajowców przyjeżdża do Polski, aby osiedlić się tutaj na stałe. Zazwyczaj są to obywatele takich krajów jak Dania, Finlandia, Włochy, Hiszpania, Grecja, Wielka Brytania, Holandia czy Niemcy.

Jak się okazuje odsetek pracowników spoza granic Polski wynosi już 9 procent, a specjaliści twierdzą, że w krótkim czasie znacznie wzrośnie. Czym najczęściej kierują się obcokrajowcy wybierający nasz kraj i co im najbardziej przeszkadza? Oto najczęstsze odpowiedzi.

giphy-downsized

Zalety pracy i życia w Polsce 

Według obcokrajowców jest ich wiele, po pierwsze niskie koszty życia, które doceniło 68 procent ankietowanych. Jeśli chodzi o kolejne najczęściej wymieniane korzyści, to są to przede wszystkim: atrakcyjna lokalizacja w centrum Europy (43%), możliwość przebywania w międzynarodowym środowisku (42%), możliwość poznania polskiej kultury i obyczajów (41%) i bogate życie kulturowe i towarzyskie (36%). 

Istnieje również mniej przyziemny powód przybywania do Polski, to miłość. Ponad 38 procent obcokrajowców przyznało, że przeprowadzili się tutaj, ponieważ chcieli zamieszkać ze swoją partnerką lub partnerem. 

giphy-tumblr (28)

Wady pracy i życia w Polsce

Jeśli chodzi o najczęściej wymieniane wady związane z pracą w Polsce, to są to te same aspekty, na które narzeka każdy Polak. Niskie płace, biurokracja i słabe dodatki do pensji. Na pierwszy czynnik wskazało aż 64 procent ankietowanych. 

Co z życiem codziennym? Obcokrajowcy zarzucają nam, że istnieje spora bariera językowa. Język polski nie należy do najłatwiejszych do nauczenia, a spora część obywateli Polski nie mówi dobrze w języku angielskim. Jest jeszcze jedna rzecz, na którą wskazało aż 31 procent badanych. Okazuje się, że według nich Polacy są mało otwarci, a przez to trudno nawiązać z nimi bliższe relacje. Do tego dochodzi również niższy standard życia niż w kraju ojczystym. 

Co o tym sądzicie? Mają rację? 

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów