Przychodnia w Opolu zachęca do robienia cytologii raz na trzy lata. To ponoć zalecenie NFZ

Redakcja 14.03.2017
Fotel ginekologiczny
Fotografia: Pixabay

Informacja w internecie wywołała niemałe poruszenie. 

Jedna z pacjentek opolskiej przychodni "Zaodrze", a przy okazji blogerka Mama-nie/codzienna, zauważyła wywieszoną na kartce informację, że kobiety mogą zgłaszać się na badanie cytologiczne raz na trzy lata.

Jak napisała, jest to przychodnia, w której w 2013 roku prowadzono jej ciążę i w której powiedziano jej wówczas, że badanie cytologiczne jest bardzo ważne i należy je robić raz w roku. Tym bardziej niezrozumiała jest dla niej umieszczona informacja.

Poszłam do opolskiej przychodni w której prowadziłam całą ciążę - tam też w 2013 roku słyszałam, że badanie cytologiczne jest bardzo ważne i należy je robić raz w roku (...). W tej samej przychodni, w której mówiono mi, że badań bagatelizować nie można, bo to nasza babska sprawa, dzisiaj wisi taka kartka z informacją dla pacjentek!!! Nie wytrzymałam!!! - napisała blogerka na swoim Facebooku "Mama-nie/codzienna". 

Ogłoszenie o takiej treści pojawiło się w jednej z opolskich przychodni
Fotografia: www.facebook.com/Mama-niecodzienna-533615373407605/

Ogłoszenie o takiej treści pojawiło się w jednej z opolskich przychodni 

Samowolka? 

Blogerka nie kryje oburzenia i otwarcie przyznaje, że jest zbulwersowana tym, co zobaczyła. Gdy zapytała, dlaczego w przychodni wisi ogłoszenie o takiej treści, pracujące w niej położne spuściły wzrok i przyznały, że nakazano im powiesić kartkę z zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. 

NFZ ma w planie obciążanie kobiet, które cytologię w ich ocenie robią za często kosztami badania?? Brak słów - napisała Mama-nie/codzienna. 

Wpis kobiety w internecie wywołał ogromne poruszenie. Jej post udostępniono ponad 5 tysięcy razy. Kwestią czasu było więc, kiedy do sprawy odniesienie się NFZ. Ten z kolei w opublikowanym komunikacje informuje, że nie ma nic wspólnego z umieszczoną w przychodni informacją, a zachowanie pracowników jest dla nich całkowicie niezrozumiałe, bo NFZ stale zachęca kobiety do badań profilaktycznych. 

Co więcej, jak twierdzi NFZ, są dwie opcje korzystania z badań cytologicznych. Jedna w ramach programu, który jest skierowany do kobiet w wieku 25-59 lat i pozwala wykonywać badania raz na trzy lata. Jednak poza programem można je robić znacznie częściej. Kobiety, które nie mieszczą się we wskazanej grupie wiekowej lub też posiadają wskazania medyczne do jej wykonania, mogą skorzystać z bezpłatnych badań. 

Narodowy Fundusz Zdrowia zwrócił się do świadczeniodawcy o pilne wyjaśnienie sytuacji i usunięcie zamieszczonej w przychodni informacji. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów