Prysznic lepiej brać rano czy wieczorem? Sprawdzili to naukowcy z Uniwersytetu Harvarda

Redakcja 19.10.2016
Prysznic rano czy wieczorem?
Fotografia: www.youtube.com

Dobrze, że naukowcy mają tak dużo czasu, żeby móc znaleźć rozwiązanie naszych codziennych dylematów. 

Prysznic to rutynowa czynność, której poddajemy się, aby poczuć się świeżo i czysto i wtedy, kiedy akurat mamy na niego ochotę. Jedni wolą z niego korzystać rano, drudzy wieczorem, a jeszcze inni kilka razy dziennie. Chociaż raz każdy zastanawiał się, jaka pora jest najlepsza, żeby wziąć prysznic. Lepiej rano? A może wieczorem?

Już dłużej nie będziemy musieli zaprzątać sobie tym głowy. Z odpowiedziami spieszą naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, których badania opublikował serwis Independent.co.uk. Przekonują oni, że pora kąpieli powinna być zależna od trybu i stylu naszego życia. Jeśli nasza praca powoduje u nas stres lub wymaga od nas dużej kreatywności, poranny prysznic jest właśnie dla nas. Pod prysznicem bowiem jesteśmy spokojni, zrelaksowani i czujni, a taki stan sprzyja kreatywności.

Jeśli mamy poważny problem i od dłuższego czasu próbujemy bezskutecznie znaleźć dobre rozwiązanie, powinniśmy przestać o nim stale myśleć i pozwolić, aby przetwarzał się sam, w sposób nieświadomy. Nasz umysł go wtedy "strawi", a rozwiązanie problemu przyjdzie samo - przekonuje psycholog Shelley Carson z Uniwersytetu Harvarda.

Jeśli natomiast po powrocie do domu wciąż myślimy o pracy i nie potrafimy się "wyłączyć", czym prędzej powinniśmy biec pod prysznic. Jak bowiem udowodniono, prysznic obniża poziom kortyzonu w organizmie, który jest zaliczany do hormonów stresu. Dodatkowo, prysznic reguluje temperaturę ciała, a to ułatwia zasypianie. Ba! Pozwala nawet oszukać nasz organizm, że już najwyższa pora na sen. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów