Pozwalanie psu na lizanie po twarzy może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Te 4 skutki są najgorsze

Katarzyna Leszczyńska 05.12.2017
Lizanie naszej twarzy przez psa może mieć tragiczne skutki
Fotografia: pixabay.com

Nie można mu na to pozwalać.

Wielbiciele psów naprawdę kochają swoich czworonożnych przyjaciół. Dlatego też wielu z nich pozwala im na naprawdę wiele. Wśród przywilejów, tuż obok spania w tym samym łóżku, może być również lizanie pana po twarzy. Choć wydawać się może, że pies w ten sposób okazuje swoje uczucia, lepiej mu na to nie pozwalać. Nie dość, że jest to niehigieniczne, to jeszcze może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Ekspert stworzył dla portalu Bustle.com listę faktów, które lepiej wiedzieć zanim pozwolimy psu na lizanie nas po twarzy.

W psich ustach znajdują się pasożyty

Choć mówi się, że psia ślina leczy, okazuje się, że psie usta nie są czystsze w żaden sposób od ludzkich. Wręcz przeciwnie. Mogą znajdować się w nich pasożyty, które są o wiele bardziej szkodliwe dla naszego organizmu. Psi język może też być wylęgarnią wirusów. Jeżeli zatem nie chcemy chorować, lepiej nie zgadzać się na takie zachowanie czworonoga.

Można dostać rozstroju żołądka

Każdy z nas słyszał o salmonelli, którą można zarazić się przez żywność. Okazuje się, że nie tylko. W psiej ślinie znajdują się tzw. „bakterie zoonotyczne” czyli te, które przenoszą znane choroby odzwierzęce. Te przenoszone przez język psa mogą wywołać nieprzyjemne objawy jak gorączka, wymioty oraz biegunka.

W psich ustach jest dużo bakterii
Fotografia: pixabay.com

Psia kupa na twarzy

Psie nawyki bywają naprawdę dziwne i możemy je zaobserwować np. podczas spaceru z naszym czworonogiem. Z reguły psy podążają za śladem swoich kolegów, podchodząc np. do pozostawionej przez nich kupy. Zazwyczaj wtedy wąchają ją, a nawet zdarza im się polizać, jeżeli szybko nie zareagujemy. Niektóre psy podobnie robią ze swoimi odchodami. Podobnie jest z innymi rzeczami, które lizał nasz pies. Psia karma nie jest apetyczna, a już na pewno takie nie są resztki ze śmietnika. Jeżeli zatem nie chcemy mieć ich na twarzy – lepiej nie dawać się lizać.

Choroby

Wszystkie te zarazki i nieczystości, które pies nabywa każdego dnia, podczas lizania są przenoszone na naszą twarz. Bakterie, które znajdują się w jego ślinie mogą doprowadzić do powstawania zapalenia opon mózgowych, sepsy, a nawet tzw. „tęgoryjca”. Ten pasożyt żyje w dwunastnicy i może wywoływać niedokrwistość, a przy długotrwałym zakażeniu nawet powodować śmierć. Oprócz śliny psa może być też przenoszony przez zanieczyszczoną wodę, owoce i warzywa.

Jak widać, skutki lizania nas po twarzy przez pupila mogą być naprawdę nieprzyjemne. Dlatego też warto wyznaczyć w tej kwestii granice. Choć trudno jest odmówić czasami uroczemu czworonogowi, możemy zaproponować mu zupełnie inny rodzaj zabawy, który będzie dla nas stanowczo bezpieczniejszy. Na pewno się nie obrazi.

Psia ślina jest niebezpieczna
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów