Pozostawienie butelki z wodą w aucie podczas upału może być niebezpieczne. Ten film nie pozostawia złudzeń

Redakcja 02.08.2017
Butelka z wodą pozostawiona w aucie może być niebezpieczna
Fotografia: www.facebook.com/idahopower/

Apel wystosowało przedsiębiorstwo energetyczne. 

Dioni Amuchastegui, technik pracujący w firmie energetycznej Idaho Power apeluje, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać w samochodzie plastikowej butelki z wodą. Gdy żar leje się z nieba, może ona stanowić poważne zagrożenie. 

Kiedy towarzyszą nam upały, wiele osób nie rozstaje się z butelką wody. Regularne jej picie jest ważne, aby nie odwodnić się i ugasić pragnienie. Często też zabieramy ją do samochodu, aby zawsze była pod ręką. Zdarza się również, że wychodząc z niego, zostawiamy ją na siedzeniu obok. I to, jak się okazuje, duży błąd. Może bowiem spowodować pożar. 

Miałem przerwę na lunch i siedziałem w ciężarówce, gdy zauważyłem dym. Potem zobaczyłem, że słońce pada przez szybę bezpośrednio na butelkę wody, która "płonęła" na siedzeniu - powiedział Dioni Amuchastegui w opublikowanym filmie. 

Okazało się, że pozostawiona w nagrzanym samochodzie butelka z wodą, stała się pewnego rodzaju soczewką, która koncentruje promienie słoneczne i w ten sposób zapewnia wystarczająco dużo ciepła, aby wskrzesić ogień. W efekcie, na fotelu pojawiły się dwie małe wypalone dziurki, które na szczęście w porę zauważył kierowca. 

Zanim więc następnym razem będziemy chcieli zostawić butelkę wody w aucie, lepiej zastanówmy się dwa razy, albo przynajmniej połóżmy ją w miejscu, w którym nie sięgną jej promienie słoneczne. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów