Poznaliśmy młodzieżowe słowo roku! Wiesz, co oznacza?

Magdalena Barszczak 10.12.2018
młoda kobieta z telefonem
Fotografia: Shutterstock

Zdobyło miażdżącą przewagę!

Niedawno poznaliśmy słowo roku 2018, teraz przyszedł czas na ulubiony wyraz nastolatków. Wydawnictwo Naukowe PWN zorganizowało plebiscyt już po raz trzeci! Jakie wyrażenie triumfowało tym razem?

Każde pokolenie ma swój język, ale jak wiadomo moda szybko się zmienia. W poprzednich latach młodzi ludzie najchętniej wybierali słowa "XD" i "sztos". W tym roku spadły one na dalsze pozycje. W 2018 roku najpopularniejsze wyrażenie wśród młodzieży zostało wybrane 3 tysiącami spośród 10 tys. głosów!

Zobacz także

Młodzieżowe Słowo Roku 2018

W tym roku bezkonkurencyjne okazało się słowo "dzban". Drugie miejsce zajęły epitety "masny/masno" (coś tłustego, grubego, fajnego - red.), a trzecie – "prestiż/prestiżowy". Popularne w zeszłych latach "XD" i "sztos" znalazły się w pierwszej piątce zestawienia. Jurorzy wyróżnili także słowa "zwyklak", "normik" oraz "mamadżer".

Zobacz także: Słownik internetowego slangu. Czy wiesz, co znaczy "xd", "idk" czy "lmao"?

Co ma na myśli młodzież, mówiąc, że ktoś jest "dzbanem"? To "osoba niezbyt inteligentna, niewygadana a do tego bardzo niemiła; cham, a przy tym głupek" - czytamy na stronie sjp.pwn.pl, jednak definicje tego słowa są różne.

Od jednoznacznie negatywnych: „osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden” po łagodne „niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela”. Są też definicje obrazowe: „ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i, grzecznie mówiąc, towarzystwo za nim nie przepada” i zwięzłe „no debil”. Najbardziej wyczerpująca jest definicja: „Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban” – napisał w komentarzu do plebiscytu juror Marek Łaziński.

Słowo dzban zawdzięcza swoją popularność m.in. youtuberowi Klocuchowi. Trzeba przyznać, że jest wyjątkowo memogenne. 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Tak mówi młodzież, a które z cytatów przeszły do kanonu kultowych dialogów w historii kina?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów