Pożary w Czarnobylu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat dla Polski!

Paulina Ermel 14.04.2020
Pożar w Czarnobylu
Fotografia: AP/Associated Press/East News

Od początku kwietnia w okolicach elektrowni jądrowej w Czarnobylu płoną lasy. Ogień strawił duże obszary, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w tej sprawie komunikat dla Polski!

Od 4 kwietnia w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej trwają pożary. Ogień opanował rozległe tereny - dotarł m.in. do miejscowości Prypeć, a niedaleko znajduje się składowisko radioaktywnych odpadów. 

Z pożarem walczy kilkuset ukraińskich strażaków, a w akcji biorą też udział helikoptery i samoloty. Sąsiedzi Ukrainy zastanawiają się czy istnieje zagrożenie związane z tym, że pożar wybuchł na terenach skażonych radioaktywnymi pierwiastkami. Przedstawiciel Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wydał w tej sprawie komunikat dla Polski.

Pożary w Czarnobylu. Komunikat dla Polaków

Już na początku kwietnia zagraniczne media podawały informacje, że wybuchł pożar w okolicy miejscowości Czarnobyl na Ukrainie. Wiadomość zelektryzowała opinię publiczną, ponieważ są to tereny napromieniowane po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, która miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku. 

Z ogniem walczą ukraińscy strażacy, a tamtejszej policji udało się ustalić, że za pożar odpowiada 27-latek, który podpalił podpalił trawę i śmieci "dla zabawy". Czy w związku z rozprzestrzeniającym się ogniem istnieje ryzyko skażenia promieniotwórczego Polski? Przedstawiciel Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zabrał głos w tej sprawie.

Trwające od 4 kwietnia pożary lasów wokół elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie nie mają wpływu na sytuację radiacyjną w Polsce. Wskazania ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie odbiegają od normy i nie wskazują na pojawienie się izotopów promieniotwórczych" - napisał na Twitterze Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Wyglada na to, że Polsce nic nie grozi, a MSW Ukrainy wydało komunikat, że akcja gaśnicza dobiega końca. Spójrzcie, jak ogromny pożar wygląda na zdjęciach i wideo zamieszczane w sieci przez osoby oglądające te tereny z bliska.

Aż trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, które stworzyła natura.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów