Powstała pierwsza świecąca ścieżka rowerowa w Polsce. Czekamy na kolejne

Paulina Szestowicka 03.10.2016
Świecąca ścieżka rowerowa w Polsce
Fotografia: materiały prasowe

Wygląda rewelacyjnie, a niebawem może być ich więcej i to na terenie całego kraju. 

Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa powstała w okolicy Lidzbarka Warmińskiego. Odcinek ma niestety tylko 100 metrów, ale po testach, które odbędą się w zmiennych warunkach, być może zostanie wydłużona i co ważne, takie same zostaną wybudowane w innych częściach Polski. 

Specjalną nawierzchnię stworzyli pracownicy laboratorium TAP z Pruszkowa we współpracy z firmą Strabag. Wykonano ją ze specjalnego rodzaju kruszywa, którego działanie polega na pochłonięciu za dnia promieniowania elektromagnetycznego z obszaru widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni i emitowaniu go w nocy w postaci światła.

Materiał, z którego stworzyliśmy ścieżkę rowerową, jest w stanie oddawać światło przez ponad 10 godzin. Oznacza to, że przez całą noc ścieżka emituje energię świetlną i ponownie gromadzi ją następnego dnia. Co ważne, efekt zawdzięczamy wyłącznie właściwościom użytego kruszywa, bez konieczności wspomagania dodatkowymi źródłami energii. Do budowy ścieżki w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego wybraliśmy luminofory świecące na niebiesko, aby zachować spójność z mazurskim krajobrazem – powiedział dr inż. Igor Ruttmar, prezes TPA Sp. z o.o.

Najsłynniejsza na świecie świecąca ścieżka rowerowa jest w Eindhoven w Holandii. Powstała w 2014 roku, a diody, które ją tworzą, układają się w motywy zainspirowane twórczością Vincenta Van Gogha. Co ważne, polska ścieżka oprócz walorów estetycznych, jest też ekonomiczna i ekologiczna.

Docelowo ma być nie tylko atrakcją turystyczną, ale też poprawiać bezpieczeństwo oraz zachęcać do porzucania samochodów i komunikacji miejskiej na rzecz dwóch kółek - nie tylko w weekendy. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów