Powstała pierwsza sieć księgarni, w której zupełnie na luzie można czytać non stop

Martyna Kraus 20.07.2016
Eslite Bookstore Taipei
Fotografia: YouTube

Nie tylko w dzień, ale też w nocy. Całodobowa księgarnia to spełnienie marzeń moli książkowych. 

Molom książkowym nie jest straszny ani dyskomfort, ani brak dziennego światła. Zaczytanie się w ulubionej pozycji to najlepszy sposób na spędzenie każdego popołudnia, a nawet całej nocy. Te właśnie przeświadczenia, o silnym przywiązaniu czytelników do wybranego dzieła literackiego, towarzyszyły właścicielom tajwańskiej sieci Eslite Bookstore, która jako pierwsza na świecie, zdecydowała się na otwarcie księgarni czynnej 24 godziny na dobę

Książkowa sieciówka pierwszy sklep otworzyła w 1989 roku w Taipei, a dziś obecna jest także na rynku chińskim i w Hong Kongu. Eslite Bookstore ma 10 pięter, i wszystko, naprawdę wszystko co leży na półkach, jest do czytania na miejscu. Tajwańczycy najwyraźniej sen uważają za przeżytek, ponieważ ich zdaniem najlepszą porą na lekturę jest noc. Godziny szczytu w księgarni wypadają między 22, a 2 w nocy.  W tym wyjątkowym miejscu klienci nie muszą kupować książek. Nie odczują też żadnej presji ze strony sprzedawcy.

Polacy też chodzą do księgarni 

Swego czasu podobną przestrzeń dla spragnionych lektury moli książkowych oferowała sieć księgarni Empik. Niestety, z czasem zaczęli się oni wycofywać z tego pomysłu i tak jak niegdyś można było przesiedzieć w sklepie pół dnia, sięgając po coraz to nowe tytuły bez konieczności ich kupowania, tak dzisiaj można sobie jedynie postać w kącie z książką, bo nie ma już gdzie usiąść. Na szczęście niebawem to się zmieni - Empik przechodzi niemałą rewolucję, która przypadnie go gustu wszystkim wielbicielom książek. 

Jak widać, księgarnie są coraz częściej miejscem, w którym nie tylko się kupuje, ale najzwyczajniej w świecie bywa. Ciekawe, jak ten trend przełoży się na sprzedaż i czy ma szansę z chwilowej mody stać się standardem. Trudno jednak nie stwierdzić, że takie zmiany bardzo cieszą, ponieważ pokazują, że jednak w dobie nowych technologii coraz więcej ludzi znowu chce się zatracić w dobrej książce, a nie świecie wirtualnym. 

Eslite Bookstore Taipei
Fotografia: YouTube
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów