Powstała aplikacja, dzięki której osoby niewidome wiedzą, co się przed nimi znajduje. Jest fantastyczna

Redakcja 06.03.2017
Aplikacja Aipoly
Fotografia: www.youtube.com

Aipoly pokazuje, jak bardzo technologia może zmienić nasze życie. 

Aipoly to aplikacja, która pomaga osobom niedowidzącym i niewidomym w identyfikacji otaczających ich przedmiotów. 

Aipoly powstała z myślą o osobach niepełnosprawnych. Jej założenie jest bardzo proste. Wystarczy najechać kamerą wbudowaną w smartfona w dany obiekt, aby dowiedzieć się, co znajduje się w naszym pobliżu. Po rozpoznaniu przedmiotu, aplikacja powie nam, z czym mamy do czynienia. Program za pomocą technologii rozpoznawania obrazu i zwykłej kamery "skanuje" otoczenie i odczytuje na głos to, co widzi: kubek, coca-colę, czy chociażby stół. 

Aplikacja jest darmowa i korzystać mogą z niej wszyscy użytkownicy systemu iOS. Choć o Aipoly po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć w 2015 roku, dopiero teraz baza danych jest tak rozległa, że praktycznie bez problemu aplikacja rozpozna każdy przedmiot codziennego użytku. 

Aplikacja Aipoly stała się prawdziwym hitem
Fotografia: www.youtube.com

Aplikacja Aipoly stała się prawdziwym hitem 

Od aplikacji do okularów

Jak podaje Digitalyouth.pl, użytkownicy aplikacji mogą uzupełniać bazę i dodawać opisy tych przedmiotów, których aplikacja nie potrafi jeszcze rozpoznać. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości jej twórcy wprowadzą opcję rozpoznawania i nazywania bardziej skomplikowanych scen, a nie tylko pojedynczych słów. 

Niestety, aplikacja nie jest jeszcze dostępna w języka polskim, ale każdy, kto zna podstawy chociażby języka angielskiego, może z niej korzystać z powodzeniem. Aipoly została przetłumaczona na siedem języków: angielski, francuski, hiszpański, japoński, włoski, arabski i japoński. 

Dobra wiadomość jest taka, że twórcy aplikacji już pracują nad okularami Aipoly, które z pewnością ułatwią życie osobom niedowidzącym i niewidomym. Jak podaje Boredpanda.com, aby dowiedzieć się co znajduje się przed nimi, już nie będą musieli wyjmować telefonu. Specjalne okulary być może rozpoznają obiekty, które ich otaczają i sprawią, że ich codzienne życie stanie się bardziej komfortowe. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów