Powstała aplikacja antykoncepcyjna, która jest tak skuteczna jak tabletka

Redakcja 03.03.2017
Screen z "Natural Cycles"
Fotografia: www.youtube.com

To nowoczesny sposób na to, by naturalnie zabezpieczyć się przed ciążą lub ją zaplanować.

Aplikacja antykoncepcyjna Natural Cycles została stworzona przez Elinę Berglund i Raoula Scherwitzl.

Oficjalnie stała się alternatywą dla znanych metod antykoncepcyjnych - otrzymała certyfikat organizacji TÜV Süd, a to oznacza, że śmiało można ją wymieniać jako jedną z metod zapobiegania ciąży, obok tabletek, wkładek i prezerwatyw. Twórcy aplikacji przekonują, że metoda ta cieszy się podobną skutecznością co tabletki antykoncepcyjne. Co różni ją od pigułek? Fakt, że kobieta nie odczuwa żadnych skutków ubocznych, które mogą występować przy stosowaniu doustnej antykoncepcji. 

Jak informują twórcy aplikacji na stronie Naturalcycles.com, aplikacja antykoncepcyjna to wynik badań naukowych i mobilnej technologii. Dzięki niej kobiety mają szansę poznać swój naturalny cykl, a dodatkowo zdobywają wiedzę o własnej płodności. 

Każdy cykl jest inny, ale w każdym cyklu menstruacyjnym jest tylko 6 dni, w których kobieta może zajść w ciążę. My wskażemy ci te dni. Wszystko co musisz zrobić to mierzyć temperaturę w godzinach porannych - informują twórcy aplikacji na stronie Naturalcycles.com.

Twórcy aplikacji przekonują, że jej skuteczność dorównuje tabletce antykoncepcyjnej
Fotografia: www.youtube.com

Twórcy aplikacji przekonują, że jej skuteczność dorównuje tabletce antykoncepcyjnej

Kolor zielony? Śmiało!

Obsługa aplikacji wydaje się dziecinnie prosta. Po zmierzeniu temperatury uzyskane dane należy wprowadzić do aplikacji, która po chwili pokaże płodność kobiety danego dnia. Dzięki specjalnemu algorytmowi oblicza dni płodne, biorąc pod uwagę zaburzenia cyklu, jak również długość życia plemników.

Jeśli w aplikacji wyświetli się kolor zielony to znak, że kobieta nie powinna obawiać się zajścia w ciążę, jeśli tego dnia będzie współżyć. Z kolei kolor czerwony to jasny sygnał, że dzisiejszy dzień to nie najlepsza pora na seks, jeśli nie planujemy ciąży i jeśli nie stosujemy dodatkowej antykoncepcji. 

"Natural Cycles" to ponoć ulepsza wersja popularnego dawniej "kalendarzyka małżeńskiego". Choć aplikacja wydaje się ciekawą alternatywą, warto pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100-procentowej skuteczności, z czego doskonale zdają sobie sprawę twórcy aplikacji. 

W ciągu jednego roku 5 na 1000 kobiet zaszło w ciążę z powodu fałszywie przypisanych "zielonych dni". 7 kobiet na 100 zaszło w ciążę w ciągu jednego roku z powodu wszystkich możliwych powodów (na przykład współżycia bez zabezpieczenia podczas "czerwonych dni" lub niepowodzenia dodatkowej metody antykoncepcji podczas "czerwonych dni") - napisano małym druczkiem na stronie Naturalcycles.com.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów