Posiadanie dzieci nie przynosi szczęścia. Naukowcy mają na to dowody

Dzieci
Fotografia: Shutterstock

Wyniki badań mogą cię zaskoczyć!

Wydaje się, że posiadanie dzieci przynosi nam najwięcej szczęścia w życiu. Okazuje się jednak, że naukowcy mają inne zdanie na ten temat. Najwyższy czas spojrzeć prawdzie prosto w oczy.

Posiadanie dzieci a szczęście - badania

Naukowcy postanowili sprawdzić, jaki wpływ na nasze szczęście ma posiadanie potomstwa. W tym celu przeprowadzili eksperyment, do którego zaprosili rodziców zamieszkujących 22 państwa, m.in. z USA, Irlandię, Polskę, Wielką Brytaniię, Nową Zelandię, Szwajcarię i Australię.

Efekty badań były zaskakujące - niekorzystne wyniki osiągnęli rodzice z 14 państw. Największą rozbieżność między poziomem szczęścia a kwestią macierzyństwa zanotowano w USA. Tam rodzice byli o 12% mniej radośni od osób bezdzietnych. Dla porównania Polska osiągnęła wynik 4,9%.

Do 8 krajów, w których rodzice są szczęśliwsi od osób bezdzietnych należą: Portugalia, Węgry, państwa skandynawskie, Francja, Hiszpania, Rosja.

Jak czytamy w "American Journal of Sociology", do najmniej szczęśliwych rodziców należą kobiety, osoby samotne, osoby z niższych warstw społeczno-ekonomicznych oraz osoby żyjące w społeczeństwach o niższym stopniu polityki prorodzinnej.

Badacze podkreślają, że na nasz poziom szczęścia wpływa wiele innych czynników. Zauważyli też, że im hojniejsza polityka prorodzinna, tym wyższy poziom szczęścia zauważa się wśród rodziców.

Myślę, że większość rodziców jest w pełni zadowolona z tego, że posiada dzieci i nie wyobrażają sobie, że miałoby ich nie być. Ale kochanie swoich dzieci to nie to samo, co życie bez stresu - komentują badacze.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Odpowiesz na te pytania z medycyny? Sprawdź, czy uważałeś na biologii

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów