Popularny lek niedługo będzie dostępny bez recepty. Eksperci alarmują: Może uszkodzić organy

Redakcja 08.06.2017
Lek
Fotografia: Pixabay

Decyzja wzbudza ogromne kontrowersje. Słusznie? 

Ketonal, silny lek przeciwbólowy, od 1 października 2017 roku będzie można kupić bez recepty. Zmiana dotyczy Ketonalu w dawce 50 mg. Lek, który kupimy bez problemu w aptece, nazywać się będzie Ketonal Active

Taką decyzję podjął Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Do tej pory Ketonal można było dostać tylko po konsultacji z lekarzem, na podstawie recepty. Jak podaje Gazeta.pl, decyzja zapadła pomimo zastrzeżeń Komisji do spraw Produktów Leczniczych i wzbudza wiele kontrowersji. 

Ketonal to bardzo silny lek, który wydawany bez recepty mógłby być nadużywany przez pacjentów i stosowany w niekontrolowany, a co za tym idzie - niebezpieczny dla zdrowia sposób. Nie jest to środek jedynie zwalczający ból. Może także w dłuższej perspektywie działać niszcząco na ludzkie organy (np. na ściany żołądka), a nawet doprowadzić do wystąpienia udaru (...) - powiedziała doktor Anna Żelechowska, neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej w rozmowie z Gazeta.pl. 

Ketonal, który zawiera substancję czynną ketoprofen, ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Ponieważ jest bardzo silnym lekiem, zazwyczaj przynosi szybką ulgę i sprawia, że ból jest już tylko niemiłym wspomnieniem. Istnieje więc obawa, że pacjenci stosować go będą lekkomyślnie.

Trzeba również wiedzieć, że w nowej wersji leku zajdą pewne zmiany. Przede wszystkim, ograniczono dobową dawkę substancji czynnej oraz zmieniono wielkość opakowania. Co ważne, kupno większych dawek Ketanolu, po 100 mg i 200 mg, nie będzie możliwe bez okazania ważnej recepty. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów