WHO chce wyeliminować popularne produkty spożywcze ze sklepów. „To toksyczne chemikalia, które zabijają”

Redakcja 16.05.2018
WHO chce wyeliminować popularne produkty spożywcze ze sklepów. „To toksyczne chemikalia, które zabijają”
Fotografia: shutterstock.com

Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała specjalny plan naprawczy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wypowiada wojnę najgorszemu tłuszczowi świata. Eksperci przygotowali specjalny praw naprawczy i chcą jak najszybciej wyeliminować bazujące na nim produkty ze sklepów. A tych jest całkiem sporo.

Zobacz także: Lista produktów szkodliwych dla ludzkiego organizmu 

Jak donosi time.com, mowa o produkowanych na masową skalę tłuszczach trans. Eksperci podkreślają, że to toksyczne chemikalia, które zabijają. Substancja zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, podnosi poziom złego cholesterolu, sprzyja otyłości i zapycha tętnice, co w efekcie może doprowadzić do wylewu, zawału lub miażdżycy.

Tłuszcze trans - gdzie występują? 

Tego typu tłuszcze są wszechobecne. Znajdują się m.in. w nabiale i mięsie krowim, kozim, owczym, także w maśle czy mleku. W tych jednak przypadkach to naturalne tłuszcze trans i nie są tak niebezpieczne dla zdrowia jak te produkowane przemysłowo. Celem tych drugich jest zachowanie trwałości produktów czy nadanie chrupkości. Można je więc znaleźć w licznych i niezwykle popularnych potrawach i produktach. To m.in. margaryna do pieczenia, pizza, kebab, sosy, chipsy, popcorn, paluszki i inne przekąski.

Plan WHO zakłada wyeliminowanie produktów zawierających substancję w ciągu 5 lat, czyli do 2023 roku. Wprowadzenie podobnych zaleceń rozważa też Komisja Europejska.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów