Popularna aplikacja do zamawiania taksówek śledzi użytkowników nawet, gdy jest wyłączona

Mateusz Patyk 05.12.2016
Aplikacja Uber
Fotografia: Flickr.com

Najnowsza aktualizacja aplikacji Uber to lepsza dokładność i – niestety – brak prywatności. 

Wprowadzono zmiany w aplikacji Uber, które miały na celu ulepszenie obsługi pasażerów przez kierowców, a wywołały sporo kontrowersji. Firma odpiera zarzuty o naruszenie prywatności, uzasadniając to dbaniem o jak najdokładniejsze lokalizowanie miejsc, w których wysiadają klienci.

Jak się okazuje, Apple może dodatkowo skomplikować trwałe wyłączenie tej opcji. Posiadacze iPhone'ów mają do wyboru zazwyczaj trzy opcje. Przy wyborze usług lokalizacji w telefonie mogą ustawić polecenie "Nigdy"; "Gdy używam programu" lub "Zawsze". Producent urządzenia jest jednak w stanie zlikwidować pośrednią opcję, co sprawia, że wybór jest jeszcze trudniejszy.

Samochód Ubera w Niemczech
Fotografia: Flickr.com

Dopóki algorytm nas nie rozłączy

Dotąd kompromisem było zaznaczenie opcji, by telefon łączył się z satelitami GPS tylko w trakcie korzystania z Ubera. Gdy użytkownik zamykał program, automatycznie odcinał możliwość rozpoznawania przez aplikację dokładnej lokalizacji. Teraz każdy, kto nie życzy sobie ciągłego monitorowania trasy, musi za każdym razem wchodzić w ustawienia urządzenia - zarówno przy rozpoczęciu, jak i zakończeniu kursu. Jeżeli o tym zapomni, Uber będzie miał dostęp do aktualnego położenia bez wiedzy użytkownika.

Zawsze myślimy nad udoskonalaniem doświadczeń naszych kierowców, począwszy od jak najdokładniejszych przewidywanych czasów ich przybycia na miejsce docelowe, po wybór najlepszego miejsca na odebranie pasażera na dowolnej ulicy – powiedział rzecznik Ubera londyńskiemu dziennikowi "Metro".

Gdy tylko aktualizacja wystartowała, w Stanach Zjednoczonych zaczęto bić na alarm. Electronic Privacy Information Center, instytucja zajmująca się kwestiami cyfrowej prywatności w USA, złożyła skargę do Federalnej Komisji Handlu, nazywając postępowanie Ubera "niesprawiedliwą i zwodniczą praktyką handlową" - jak czytamy na stronie "Full Act".

Za przegraną sprawę dotyczącą tej kwestii korporacja musiała zapłacić odszkodowanie w wysokości 20 tysięcy dolarów.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów