Polskie wyspy wreszcie będą miały połączenie z lądem. Szykuje się droga inwestycja

Katarzyna Mordalska 09.01.2017
Świnoujście
Fotografia: www.wikipedia.org

W Świnoujściu powstanie tunel łączący wyspy Wolin i Uznam z resztą Polski. Na to udogodnienie od lat czekali mieszkańcy.

Tunel w Świnoujściu to prawdziwe wybawienie dla mieszkańców i turystów, na które czekają od dziesiątek lat. Na wyspie Uznam mieszka 80% populacji miasta i to tam znajduje się centrum administracji i wszelkich usług. Po stronie stałego lądu mieści się oczywiście dworzec kolejowy. Zamieszkałe są jeszcze dwie z kilkudziesięciu innych wysp, na których położona jest miejscowość – Wolin i Krasibór. 

Obecnie w Świnoujściu działają dwie przeprawy promowe, a pomiędzy częściami miasta można się przemieścić co około 20 minut. To przeprawa tylko dla mieszkańców. W sezonie ruch na promie rozładowywany jest dodatkowymi przeprawami dla turystów. Czas podróży promem to dodatkowe 10 minut. Trzeba także wziąć poprawkę na nieprzewidziane okoliczności, na przykład przejazd karetki, którą w sytuacji ratowania życia trzeba niezwłocznie przeprawić z jednej strony na drugą. Widać zatem, że powstanie tunelu w Świnoujściu rozwiąże szereg niedogodności komunikacyjnych mieszkańców.

Wczoraj w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy informację, na którą ja czekałem 15 lat, mieszkańcy Świnoujścia czekają 70 lat. Informację, która dotyczy sprawy kluczowej, czyli skomunikowania wyspy Uznam i Wolin, czyli przyłączenia Świnoujścia do Polski - mówił prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz na czwartkowej konferencji prasowej, a jego wypowiedź przytacza portal Tvn24bis.pl.

prom
Fotografia: www.commons.wikimedia.org

Inwestycja warta miliony

Budowa tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin, tak długo wyczekiwana przez mieszkańców, pochłonie około 950 mln zł. Sfinansowanie tak kosztownego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wspólnota przekaże miastu kwotę stanowiącą 85% wartości inwestycji. To właśnie tę informację z radością obwieszczał prezydent miasta podczas konferencji. Pozostała kwota, czyli 130 mln zł już została zabezpieczona w budżecie miasta

Budowa tunelu to dla nas konieczność. Świnoujście staje się najbardziej popularną miejscowością. W ubiegłym sezonie letnim obłożenie miejsc noclegowych sięgnęło prawie 100 procent. Z przepraw promowych skorzystały ponad dwa miliony samochodów. Prawie czterdziestoletnie promy Karsibór już niedługo nie będą w stanie obsłużyć wzrastającej liczby pasażerów – cytuje słowa prezydenta Świnoujścia z konferencji portal Głos Szczeciński Gs24.pl.

Nie od razu tunel zbudowano

Podczas konferencji głos zabrała także pierwsza wiceprezydent miasta, Barbara Michalska, która poinformowała o planowanych terminach oddania inwestycji. Przy pomyślnym przebiegu przetargu, jego zwycięzca mógłby zostać wyłoniony jeszcze w tym roku, ale do czasu przygotowań należy jeszcze doliczyć załatwienie formalności, w tym wszelkich pozwoleń na budowę. Jak przewiduje wiceprezydent, prace ruszą najwcześniej w 2019 roku, a tunel byłby gotowy prawdopodobnie w 2021 roku lub w następnym.

Jak pokazują wizualizacje, długość tunelu wynosić będzie 1,44 km, a długość całej trasy przejazdowej łączącej części miasta – około 3,4 km. Średnica tunelu ma wynosić 12 m. Prezydent Świnoujścia zapowiedział, że metoda wiercenia, jaką zostanie wykonany, nie spowoduje żadnych utrudnień w dotychczasowych przeprawach promowych.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów