Polski urzędnik w Indiach twierdzi, że kiedy kobieta czuje się urażona to najwyraźniej "myśli vaginalnie"

Redakcja 30.08.2016
Mail od mombaskiego konsulatu do łódzkiej organizacji
Fotografia: Centrum Praw Kobiet/ Facebook.com

Jeden e-mail obnażył niedociągnięcia i nieprawidłowości w pracy polskiego konsulatu w indyjskim Mumbaju. 

Mieszkanka miasta Mumbaj na zachodzie Indii nie dostała wizy biznesowej do Polski. Nie usłyszała jednak rzetelnego uzasadnienia tej decyzji od pracowników polskiego konsulatu. Sprawa sama w sobie jest niepokojąca, można zastanawiać się, dlaczego polski urząd odmówił obywatelce Indii prawa wstępu do naszego kraju.

Według pracownic łódzkiego Centrum Praw Kobiet, doszło do dyskryminacji ze względu na płeć. Na potwierdzenie swojego poglądu nie musiały długo czekać. Jeden z pracowników mombaskiego konsulatu chcąc przekazać wiadomość ze skargą z CPK do konsula, wysłał ją z powrotem do Centrum, wraz z małą adnotacją. Takie pomyłki się zdarzają, ale najbardziej istotna jest treść maila od pana JB.

Kolejna urażona, myśląca vaginalnie. To chyba wymaga Pana odpowiedzi – odpisał przypadkowo pracownik konsulatu do CPK, zamiast do Leszka Brendy, konsula RP.

Według słownika PWN waginalne mogą być stosunki i kontakty, można także pobudzać waginalnie kobietę. Nie ma wzmianki o tym, że człowiek może w taki sposób myśleć. Co prawda można uznać, że tak jak podaje internetowy słownik SJP, "waginalny" to związany z waginą i dotyczący waginy, jednak pogląd, że myślenie człowieka związane jest z jego narządami rozrodczymi kojarzy się z czasami średniowiecza. Pracownik konsulatu udowadnił swój mizoginiczny stosunek do kobiet, zlekceważył sedno sprawy, ponieważ prawdopodobnie uważa, że sprawa mieszkanki Indii jest błaha. 

Podjęłyśmy się drobnej interwencji w sprawie obywatelki Indii, której bez rzetelnego uzasadnienia odmówiono wydania wizy na przyjazd do Polski. Pozostaje tylko pytanie, co jest gorsze - mizoginistyczny komentarz urzędnika czy nieumiejętność wysłania maila do właściwego odbiorcy – zastanawiają się członkinie łódzkiej organizacji na Facebooku. 

Niefortunny mail do CPK jest jednym z syndromów tego, że problemy kobiet w Polsce wciąż nie są traktowane poważnie. W maju mogliśmy przeczytać w łódzkiej "Gazecie Wyborczej" o tym, jaki tego wyraz dało Ministerstwo Sprawiedliwości, które nie udzieliło dofinansowania łódzkiemu Centrum. Wyjaśnienie tej decyzji było równie dyskryminujące, jak określenie "myślenie waginalne". Według resortu Centrum zawęża pomoc do określonej grupy, a ministerstwu zależy na pomocy kompleksowej. 

Spawa pana JB może być bardziej złożona, niż nam się wydaje. Przede wszystkim zaskakujące jest to, że w konsulatach pracują ludzie, którzy nie potrafią poprawnie wysłać e-maila. poza tym prywatne przekonania autora, do których ma prawo, nie powinny być przez niego prezentowane publicznie, szczególnie w miejscu pracy. Zastanawia również swoboda, z jaką JB zwraca się do konsula. Być może nie jest to pierwszy przypadek, kiedy pracownicy mombaskiej placówki użyli w rozmowie określania "vaginalny". Pewnie sami je "ułożyli" i są z niego dumni. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów