Polska herbata została wycofana ze sprzedaży. Jest podejrzenie, że działa halucynogennie

Katarzyna Mordalska 04.01.2017
herbata
Fotografia: www.pixabay.com

Czeskie media rozpisują się na temat herbaty Loyd, która zawiera zakazane substancje.

Czeska Państwowa Inspekcja Rolno-Spożywcza uznała, że produkowana w Polsce herbata Loyd marki Mokate zawiera substancje oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy. Dokładniej chodzi o partię produktu naparu miętowego o smaku żurawinowym. Herbata została już wycofana ze sprzedaży w sieci sklepów Albert, a klienci mogą domagać się zwrotu pieniędzy za produkt na podstawie paragonu.

Portal Hospodarskie Noviny dowodzi, powołując się na wypowiedź inspektora Radoslava Pospichala, że wycofana ze sprzedaży herbata Loyd zawiera 206 mikrogramów atropiny i 31,7 mikrogramów skopolaminy na kilogram. Zdaniem eksperta jest to wystarczająca ilość, by wywoływać halucynacje. Obie substancje oddziałują na przywspółczulny układ nerwowy. Przyjęcie atropiny skutkuje rozkurczem mięśni, rozszerzeniem źrenic i przyspieszeniem tętna, a w większej ilości może powodować zachowania agresywne. Dawniej była wykorzystywana w leczeniu chorób psychicznych.

Skopolamina z kolei ma działanie depresyjne, powodujące senność, uspokojenie, a nawet otępienie (i to już w małej dawce). Przedawkowanie tej substancji może natomiast prowadzić do wystąpienia delirium, któremu towarzyszy rozszerzenie źrenic i paraliż mięśni oka. Duże ilości tej toksycznej substancji skutkują majakami, ogólną dezorientacją, a w skrajnych przypadkach - paraliżem lub śmiercią.

Co na to Polska?

Zdaniem portalu Novinky.cz polskiemu producentowi może grozić odpowiedzialność karna za wprowadzenie na rynek sprzedaży substancji, których stosowanie jest zakazane. Producenci bronią produktu i nie zgadzają się ze zdaniem czeskich specjalistów.

Nie podzielamy opinii czeskiej Państwowej Inspekcji Rolno-Spożywczej. Trwa postępowanie wyjaśniające w tej sprawie – powiedział Money.pl mec. Janusz Malarz, który reprezentuje interesy firmy Mokate.

To nie pierwszy taki przypadek, kiedy Czesi mają zastrzeżenia do polskich produktów, a eksperci mówią nawet o polsko-czeskiej wojnie handlowej. Zaledwie dwa miesiące temu, w listopadzie minionego roku, inspekcja orzekła, że istnieje zagrożenie, iż jajka pochodzące z polskiej fermy są skażone salmonellą. W ramach profilaktyki zniszczono wówczas około 5 milionów sztuk jaj.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów