Polska dopiero na 40 miejscu w rankingu najbardziej przyjaznych krajów

Martyna Kraus 05.09.2016
Turyści
Fotografia: East News

Z sondażu wynika, że może nie należymy to najbardziej przyjaznych nacji, ale robimy lepsze wrażenie niż Czesi.

Portal Independent.co.uk opublikował ranking państw świata, w których obcokrajowcom jest najłatwiej nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. Badanie Expat Insider 2016 zostało przeprowadzone przez agencję InterNations, która przeanalizowała jakość życia w 191 krajach. O osobiste odczucia i związane z poszczególnymi krajami emocje spytano 14 tysięcy respondentów w wieku od 25 do 50 lat. Na ich podstawie oceniono, które kraje są najbardziej przyjazne, a które najmniejsze.

Polska znalazła się aż i dopiero na 40 miejscu. W rankingu przodowały kraje azjatyckie i afrykańskie, a także kraje Ameryki Południowej i Środkowej. Na pierwszym miejscu znalazł się Tajwan, zaraz za nim Uganda i Kostaryka. Na drugim, szarym i nieprzyjaznym obcokrajowcom końcu, znaleźli się między innymi nasi sąsiedzi – Czesi, a także mieszkańcy Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu. Co ciekawe, popularne kraje, do których Polacy chętnie emigrują, wcale nie znalazły się w czołówce rankingu. Można więc wnioskować, że w Wielkiej Brytanii, która znalazła się na 33 miejscu, czy w Niemczech, które uplasowały się dopiero na 55 miejscu, ciężko jest się zaaklimatyzować i poczuć jak w domu. 

Stereotypy mylą

Kraje słynące z pozytywnego nastawienia do obcokrajowców w rzeczywistości nie zawsze takie są. Stany Zjednoczone w rankingu Expat Insider 2016 znalazły się dopiero na 25 miejscu, a Australia na 23. Dość wysokie miejsce zajmuje jednak od zawsze przyjazna Kanada, która na 191 przeanalizowanych państwa zajęła 14 miejsce. Być może powinniśmy wziąć pod uwagę wyniki tego rankingu, kiedy będziemy wybierali się w daleką podróż lub kiedy będziemy myśleli o emigracji.

Z drugiej strony, powinniśmy zastanowić się, co sprawiło, że zajęliśmy co prawda dość wysokie, ale tylko 40 miejsce. Prawdopodobnie na ten wynik złożyły się incydenty rasistowskie i fakt, że przez lata byliśmy odizolowani od świata. Może warto zawalczyć o to, by w przyszłym roku Polska znalazła się przynajmniej w pierwszej dwudziestce. 

10 najbardziej przyjaznych państw świata

1. Tajwan

2. Uganda

3. Kostaryka

4. Meksyk

5. Kolumbia

6. Oman

7. Filipiny

8. Nowa Zelandia 

9. Wietnam

10. Portugalia

Polska na 40 miejscu najprzyjaźniejszych krajów świata
Fotografia: www.indy100.independent.co.uk
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów