Polska artystka ubiera domy w różowe swetry. Pomagają jej uchodźczynie

Redakcja 05.09.2016
Olek
Fotografia: www.instagram.com/oleknyc

To sztuka przyjemna dla oka, ale każdy, kto myśli, że projekt #OurPinkHouse powstał tylko po to, aby bawić, jest w błędzie. 

Olek, czyli pochodząca ze Śląska Agata Oleksiak, na co dzień mieszka w Nowym Jorku. Artystka znana jest na świecie i w Polsce za sprawą swoich włóczkowych arcydzieł. W swetry odziała już lokomotywę, pomniki, nowojorskiego byka, robiła włóczkowe grafitti, owijała w wełnę ludzi, którzy byli aktorami w organizowanych przez nią akcjach społecznych. 

Tym razem artystka ozdobiła domy w Szwecji i w Finlandii, które zostały wybudowane na podstawie tego samego projektu. Szydełkowanie "pokrowca" na dwa budynki jest żmudną pracą, dlatego Polce pomagały uchodźczynie z Syrii i z Ukrainy. Dzięki nim udało się ubrać budynki w różowy sweter, który wzorem przypomina ludowy obrus lub firankę. Projekt #OurPinkHouse symbolizuje jasną przyszłość przepełnioną nadzieją, że każdy zasługuje na dach nad głową i tak jak wszystkie prace artystki wzbudził duże zainteresowanie mediów, głównie zagranicznych. 

Olek przekonuje, że na jej twórczość wpływ mają filmy, które ogląda podczas szydełkowania - i odwrotnie. Przyznaje, że inspiracją jest dla niej wszystko - od SMS-a po przedmiot znaleziony na ulicy. Jej celem jest produkowanie ciągle nowej sztuki i dzielenie się nią z ludźmi. Agata Oleksiak wyemigrowała do USA po studiach kulturoznawczych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jej prace doceniane są w światowej rangi konkursach, jest stałym gościem najważniejszych magazynów i dzienników na świecie, prowadzi bloga w serwisie "Huffington Post". Jak sama twierdzi, jej sztuka dotyka seksualności, ideałów feministycznych, ewolucji w komunikacji kolorami, opiera się na detalach. Olek przekracza granice między modą, sztuką, rzemiosłem i sztuką uliczną, a szydełkowanie jest jej sposobem na wyrażenie tego, co aktualnie leży jej na sercu.

Najmodniejsze swetry - trendy 2018

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów