Polki są mniej aktywne zawodowo niż inne Europejki. Wina programu Rodzina 500 Plus? Niekoniecznie

Paulina Szestowicka 04.10.2016
Polki nie są aktywne zawodowo
Fotografia: Pixabay

Kobiety widzą potencjał rozwoju zawodowego i robienia kariery, ale są rzeczy, które stoją im na przeszkodzie. 

Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości jest nadal obszarem, który warto rozwijać. Kobiety stanowią znaczącą część społeczeństwa i co ważne, niestety mnie zaktywizowaną. Polki są mniej aktywne zawodowo niż wynosi średnia europejska, a programy takie jak Rodzina 500 Plus mogą być postrzegane jako czynnik, który zniechęca do rozwoju zawodowego. 

Może to być kwestia poziomu wynagrodzenia, które miał zanim uzyskały swoje 500 złotych na każde z dzieci, motywacja do pracy, stworzenie warunków rozwoju - ale w tym przypadku czynnik ekonomiczny jest kluczowy - oceniła Ana Solarek, Dyrektor do spraw kontaktów zewnętrznych i komunikacji Coca-Cola Poland Services. 

Kobiety często kalkulują, że bardziej opłaca się otrzymać 1000 złotych z programu Rodzina 500 Plus, niż pracować za 1500 złotych. Oczywiście, jest to różnica w kwotach, jednak zaoszczędzony czas na pracy kobieta inwestuje w wychowywanie dzieci. Posiadanie rodziny jest dla wielu z nich koniecznym elementem w osiągnięciu życiowego spełnienia. Jednak nie powinny zapominać, że rozwój zawodowy też jest niezbędny. 

Cichy sukces

Kiedy Polki już zdecydują, że chcą chodzić do pracy, często uważają, że są skazane na źle płatną pracę. Oczywiście widzą potencjał do rozwoju przedsiębiorczości, ale postrzegają siebie jako niewystarczająco dobre i boją się ryzyka. Co ciekawe, kiedy już osiągną sukces, nie dostrzegają go i nie potrafią o nim mówić otwarcie. Magdalena Taczanowska, Dyrektor sektora publicznego Microsoft Polska, zwraca uwagę, że praca w korporacji nie jest najłatwiejsza, ale nigdy nie można zapominać o budowaniu poczucia własnej wartości

W korporacji jest ciężko odnosić sukces. My nazywamy to tak, że mamy taką milisekundę sekundę i milisekundę radości, ponieważ jest już następny kwartał, a za następnym kwartałem, następny kwartał. To nie jest tak, że tylko kobiety nie widzą się jako odnoszące sukcesy w korporacji. Poczucie sukcesu jest ulotne, dlatego nalezy samemu sobie przypominać na czym polega ten sukces - wytłumaczyła.

Jarosław Dąbrowski, Dyrektor ds. technologii w GTECH jest zdania, że kobiety od najmłodszych lat powinny być zachęcane do przedsiębiorczości. Zwrócił uwagę, że z roku na rok przybywa studentek na uczelniach technicznych, ale to nie oznacza, że będą one pracować w sektorze IT, ale we wszystkich, które idą z duchem czasu. Także jego zdaniem kobiety za rzadko mówią o swoich sukcesach

Kobiety wiedzą czego dokonały, ale nie uważają tego za coś dużego. Mężczyzna przy 50 procentach tego, co powinien zrobić, mówi, że "o jaki wieki sukces osiągnąłem", tak kobieta ma ten próg dużo, dużo powyżej 100 procent - stwierdził.

Każda kobieta ma inny pomysł na swoje życie. Jednak wszystkie powinny pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrały karierę w korporacji lub własny biznes. Ten drugi pomysł może spodobać się zwłaszcza matkom, które dzięki elastycznym godzinom pracy, będą mogły dostosować czas wykonywania obowiązków zawodowych do opieki nad dziećmi. 

Tytuł audycji: Sukces pisany szminką
Prowadzi: Olga Kozierowska
Gość: Magdalena Taczanowska, Anna Solarek, Jarosław Dąbrowski
Data emisji: 1 październik 2016
Godzina emisji: 10:00

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów