Polak wystawił pięciofuntowy banknot na internetowej aukcji. Zrobił interes życia

Mateusz Patyk 14.03.2017
banknot pięciofuntowy
Fotografia: East News

Samochód wysokiej klasy w zamian za jedyne pięć funtów? Polak potrafi.

Piotr Sobczuk miał niebywałe szczęście. Mieszkający w Telford w hrabstwie Shropshire pobierając gotówkę z bankomatu natrafił na dwa nowe, wprowadzone do obiegu we wrześniu ubiegłego roku banknoty. Cechują się tym, że wykonano je z przetworzonego wcześniej polimeru. Kolekcjonerzy na Wyspach polują na te egzemplarze, które mają najniższe numery seryjne. Jeden z nich trafił w ręce Polaka.

Według informacji podanych przez portal Bankier.pl, mężczyzna stał się posiadaczem banknotu wyprodukowanego w pierwszym okresie, z numerem AA01 444444. Nie zwlekając, podjął decyzję o wystawieniu unikatowego dokumentu o nominale pięciu funtów na internetowej aukcji w serwisie eBay. Cena wywoławcza została ustalona na jednego funta. Po 136 przebiciach, banknot osiągnął zawrotną wartość 60100.00 funtów. W przeliczeniu to prawie 300 tysięcy złotych.

Aukcja eBay Piotr Sobczuk
Fotografia: eBay.co.uk

Strzał w... piątkę

Brytyjskie media nie kryją zdumienia ponad dwunastotysięcznokrotnym zyskiem z licytacji przeprowadzonej przez Polaka. Pochodzący z miejscowości Wschowa w woj. lubuskim mężczyzna prawdopodobnie wyśle zwycięzcy wygrany przedmiot listem o wartości 64 pensów.

Możliwe, że jest to najwyższa cena, jaką chętny kolekcjoner zgodził się zapłacić za jeden z plastikowych banknotów wydanych przez Bank of England. W październikowej charytatywnej aukcji organizowanej przez tę instytucję, udało się sprzedać nową pięciofuntówkę za 4150 funtów. Ostatnia licytacja potwierdziła, że szaleństwo na punkcie tych nietypowych środków płatniczych tylko przybrało na sile.

banknot pięciofuntowy
Fotografia: eBay.co.uk
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów