Ujawniono, ile godzin tygodniowo pracuje statystyczny Polak. Ma to ścisły związek z zarobkami

Anna Respondek 20.09.2017
Zmęczenie w pracy
Fotografia: EAST NEWS

Coraz więcej Polaków skarży się na zmęczenie i spadek efektywności.

Dobra praca zapewnia nam lepszy byt. Polacy chcą się coraz bardziej bogacić, jednak robią to kosztem własnego zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego. Najnowsze badania Kantar Millward Brown dla Work Service pokazują niepokojące wyniki. 

Okazuje się, że Polacy należą do najbardziej przepracowanych narodów świata. Średnio na pracę poświęcają 45 godzin tygodniowo, czyli o 5 godzin za dużo. Najwięcej czasu w miejscu zatrudnienia spędzają osoby zarabiające powyżej 3 999 złotych i te, które posiadają własną działalność gospodarczą. Według badań jest to nawet 50 godzin tygodniowo. Czas pracy osób zarabiających od 3000 do 3 999 złotych wynosi 46,6 godziny, od 2000 do 2 999 złotych 43,8 godziny, natomiast osoby zarabiające poniżej tych kwot przebywają w pracy średnio 42,2 godziny.

giphy-downsized

Mężczyźni pracują dłużej niż kobiety

Płeć męska poświęca na pracę 5,5 godziny więcej niż płeć piękna, co przekłada się na różnice płac u kobiet i mężczyzn. Badania pokazują, że najbardziej zmęczone są osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Średnia dla tej grupy to 55 godzin tygodniowo.

Jedna trzecia pracowników z umową o pracę spędza w niej ponad 40 godzin. Jak tłumaczą specjaliści, nadgodziny dotyczą przeważnie osób zatrudnionych w ten sposób. Zatrudnieni na umowę o dzieło lub zlecenie poświęcają pracodawcy około 42,7 godziny.

Spadek efektywności

Naukowcy biją na alarm. Polacy są w czołówce najbardziej zapracowanych narodów świata.

To potwierdza tezę Narodowego Banku Polskiego, który zwraca uwagę, że rośnie liczba nadgodzin, co przekłada się na większą presję płacową. Niskie inwestycje w połączeniu z deficytami pracowników sprawiają, że firmy, żeby utrzymać produkcję, muszą jednak wydłużać czas pracy osobom już zatrudnionym - komentuje Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service Andrzej Kubisiak. 

Badacze twierdzą jednak, że nie jest to dobre rozwiązanie długofalowe, ponieważ permanentne zmęczenie przekłada się na efektywność pracy. 

Długofalowo nie jest to jednak rozwiązanie, bo osoba przepracowana jest mało efektywna. A za nadgodziny trzeba pracownikom zapłacić. To spowoduje wzrost kosztów personalnych, co docelowo odczujemy wszyscy w cenach produktów - wyjaśnia. 

Wielu pracowników sięga po nadgodziny, aby zwiększyć swoje dochody i poziom, na jakim żyją. 

Z naszych badań wynika, że różnica między osobami o największych a najmniejszych dochodach wynosi 8 godzin tygodniowo, czyli jeden dzień roboczy - ujawnił. 

Czy Wy również jesteście przepracowani?

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów