Polacy są coraz bogatsi i będą jeszcze bardziej. Buty za mniej niż tysiąc złotych to nie luksus

Katarzyna Mordalska 12.12.2016
Zegarek
Fotografia: www.pexels.com

Ponad milion wyniesie w 2016 roku liczba zamożnych i bogatych Polaków.

Przez bogatych i zamożnych należy rozumieć osoby, których roczny dochód brutto przekracza 85 tys. złotych. Jak wynika z raportu KPMG "Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2016", w mijającym roku ich liczba przekroczy milion. To znaczy wzrost względem 2015 roku, w którym zamożnych i bogatych obywateli było 969 tys. Łączne dochody netto najbogatszych wyniosą około 17 mld złotych.

Jak wynika z informacji prasowej zamieszczonej na stronie Kpmg.pl, zróżnicowane są nie tylko dochody Polaków, ale także rozmieszczenie regionalne osób dysponujących najwyższym kapitałem. Na pierwszy plan wysuwa się województwo mazowieckie, gdzie deklarację podatkową złożyło 287 tys. najbogatszych osób, za nim plasuje się województwo śląskie z ponad o połowę słabszym wynikiem (104 tys. osób). Podium zamyka województwo dolnośląskie (86 tys. osób).

- Według prognoz najbliższe lata zapowiadają się obiecująco zarówno pod względem wzrostu liczby osób zamożnych i bogatych, jak i łącznego dochodu, którym dysponują. Prognozujemy, że w 2019 r. w Polsce będzie mieszkać blisko 1,3 mln osób zamożnych i bogatych, a ich dochód netto sięgnie ok. 220 mld zł. Warto jednak podkreślić, że dane te dotyczą wciąż stosunkowo niewielkiej części naszego społeczeństwa, stanowiącej obecnie ok. 3% ogółu – komentuje w raporcie Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce.

Biżuteria, luksusowe samochody, dzieła sztuki

Z raportu wynika także, że o 15% wzrośnie kwota, jaką Polacy z czołówki zarobków w kraju wydadzą na dobra luksusowe, osiągając zawrotną wartość 16,4 mln złotych. Niesłabnącą popularnością tego segmentu rynku cieszą się luksusowe samochody, których cena zaczyna się od 215 tys. złotych. Według bogatych i zamożnych respondentów, weekendu w SPA we dwoje nie warto spędzać za mniej niż 2,4 tys. złotych, a koniak powinien kosztować co najmniej 700 zł.

Luksusowa torebka to wydatek minimum 1,9 tys. złotych, sukienka - 2 tys. złotych, a cena butów powinna wynosić przynajmniej 1,2 tys. złotych. W przypadku męskiej garderoby respondenci także wysoko zawieszają cenową poprzeczkę - garnitur powinien kosztować co najmniej 3,5 tys. złotych, a buty - 1 tys. złotych. Cena zegarka to, bagatela, ponad 6 tys. złotych.

Spośród dóbr luksusowych najbogatsi coraz chętniej sięgają po biżuterię i zegarki, których rynek – według danych zaprezentowanych w raporcie KPMG – rokrocznie odnotowuje około 10-procentowy wzrost. Jeśli chodzi o inwestycje w dobra kolekcjonerskie, tutaj niezmiennie prym wiodą dzieła sztuki. Inwestowanie w nie deklaruje 10% respondentów, a co czwarta badana osoba planuje ich zakup w przyszłości.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów