Polacy mają sposób skreślania kuponów, który ma zwiększyć ich szansę w Lotto. "To rodzaj iluzji" - zdradza profesor

Redakcja 15.05.2017
Lotto
Fotografia: East News

Choć trafić szóstkę w Lotto nie jest łatwo, nie brakuje chętnych, którzy wciąż próbują swoich sił. 

Profesor Tomasz Zaleśkiewicz zdradził, jakich sekwencji liczb najczęściej unikają gracze w totolotka.

Tomasz Zaleśkiewicz jest jednym z psychologów badających, w jaki sposób ludzie podejmują decyzje finansowe. W rozmowie z Money.pl opowiedział między innymi o fenomenie totolotka i osobach, które regularnie skreślają liczby w kolekturze. 

Jak twierdzi, są ludzie, którzy są w stanie naprawdę "wkręcić" się w tę niezwykle popularną grę liczbową. Kupują wtedy kupony za kilkaset złotych miesięcznie, co w skali roku daje zawrotną sumę. Nie rozumieją, że jest to swego rodzaju podatek od naiwności i nie tak łatwo trafić szczęśliwą szóstkę. 

Sporo osób ma problem z oszacowaniem prawdopodobieństwa wygranej. Matematycy już dawno temu zrobili badania, w których pokazali, iż ludzie mają nawet bardzo jasno określony sposób skreślania kuponów, tak jakby miało to zwiększyć szansę na wygraną - powiedział profesor Tomasz Zaleśkiewicz w rozmowie z Money.pl. 

Maszyna losująca
Fotografia: East News

Maszyna losująca

O wielką wygraną nie tak łatwo 

Profesor zwraca uwagę na fakt, że wiele osób ma jasno określone zasady skreślania liczb. Przykładowo, wielu nigdy nie zaznaczy określonego ciągu liczb.

Unikają sekwencji liczb po kolei, np. 1,2,3,4,5,6. Wybierają liczby w centrum kuponu, a nie na brzegach, skreślenia tworzą raczej figury poziomie niż pionowe. To rodzaj iluzji, które pozwalają żyć w przekonaniu, że gracz zwiększył swoje szanse - powiedział Tomasz Zaleśkiewicz w rozmowie z Money.pl. 

Profesor zauważa, że kluczową rolę odgrywa nasza natura. Przykładowo, gdy w totolotka do wygrania jest kilkadziesiąt milionów złotych, wtedy kolejki do kolektury są o wiele dłuższe niż w momencie, gdy Lotto oferuje "jedynie" kilka milionów złotych. 

A paradoksalnie przecież szansa wygrania ogromnej sumy w okresie kumulacji jest niższa, bo najpewniej będzie trzeba się nią podzielić z innymi wygranymi. Taka już nasza natura - zauważa Tomasz Zaleśkiewicz w rozmowie z Money.pl. 

Jak wiadomo, zgarnąć szóstkę wcale nie jest łatwo. Jak podaje Dziennikzachodni.pl, prawdopodobieństwo wskazania wylosowanych liczb wynosi 1:13 983 816. W tylu bowiem kombinacjach może ułożyć się sześć zwycięskich spośród 49 biorących udział w losowaniu liczb. Choć prawdopodobieństwo wygrania nie jest wysokie, nie brakuje chętnych, którzy wierzą, że i do nich los się w końcu uśmiechnie. 

Lotto, nazywana również totolotkiem i Dużym Lotkiem to najstarsza, a jednocześnie najpopularniejsza w Polsce gra liczbowa. Pierwsze losowanie odbyło się 27 stycznia 1957 roku. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów