Polacy coraz częściej pracują tylko cztery dni w tygodniu. Rynek pracy przechodzi dużą rewolucję

Redakcja 21.11.2016
Ludzie w pracy
Fotografia: Pixabay

Trzydniowy weekend to marzenia każdego pracownika, które już niedługo może się spełnić. 

40 godzin tygodniowo, a więc 8 godzin dziennie pięć dni w tygodniu - tyle pracuje przeciętny Polak. Oczywiście, to bardzo optymistyczne założenie. Zdarza się przecież i tak, że w pracy spędzamy dużo więcej czasu. Im dłużej, tym lepiej - tak przynajmniej mówią. Dłużej pracując możemy zrealizować o wiele więcej zadań i pretendować do tytułu pracownika miesiąca.

Ale prawda jest taka, że kiedy tylko przychodzi poniedziałek, marzymy, aby był już piątek. A gdy jest już piątek to z niecierpliwością wpatrujemy się we wskazówki zegara i pragniemy, jak najszybciej znaleźć się w domu. A gdyby tak tydzień pracy kończył się już w czwartek? Choć wydaje się to niemal niemożliwe, coraz więcej pracodawców decyduje się na krótszy tydzień pracy. I nie jest to rewelacja prosto z Ameryki.

Na razie nie mówimy jeszcze o trendzie, ale szacuje się, że obecnie w Polsce około 700 firm, głównie w sektorze przemysłowym i na terenie aglomeracji śląskiej, oferuje swoim pracownikom czterodniowy tydzień pracy - powiedziała Agnieszka Skuza, dyrektor sprzedaży w Adecco Poland w rozmowie z Pulshr.pl.

Jak się okazuje, w Polsce świadomość korzyści płynących ze stosowania elastycznego czasu pracy jest znacznie większa niż moglibyśmy przypuszczać. Takiej możliwości domagają się przede wszystkim ci pracownicy, którzy, aby dojechać do swojego miejsca pracy, muszą pokonać wiele kilometrów. Na tym traci też pracodawca, bo zdarza się i tak, że w firmach produkcyjnych to on odpowiada za zorganizowanie transportu. To duża strata czasu i pieniędzy, które trzeba przeznaczyć na dojazd. 

Polska jak Holandia?

Na tę chwilę w Polsce na krótszy tydzień pracy decydują się głównie pracodawcy z branży IT, ale powoli do nich dołączają też inne. Czy to oznacza, że już wkrótce będziemy mieli do czynienia z prawdziwą rewolucją? Dołączylibyśmy do Holendrów, dla których czterodniowy tydzień pracy to niemal standard. Jak wyliczył portal Money.cnn.com, pracują oni średnio tylko 29 godzin tygodniowo. 

Choć o nowym trendzie na rynku pracy jeszcze mówić nie możemy, optymizmem napawa fakt, że Międzynarodowa Organizacja Pracy oceniła, że czterodniowy tydzień pracy, z 36 godzinami pracy w tygodniu, byłby korzystny nie tylko dla pracownika, ale i dla gospodarki. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów