W Polsce powstanie "Mała Chorwacja" z promenadą i Dubrownikiem

Redakcja 21.04.2017
Split w Chorwacji
Fotografia: East News

Być może już wkrótce wakacje w Chorwacji będą na wyciągnięcie ręki. 

W Polsce ma powstać kompleks wzorowany na krajobrazie jednego z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. 

Marija Petricević, Mira Medović, Katarzyna Machaj i Małgorzata Czyszczoń w ciągu zaledwie trzech dni pracy warsztatowej stworzyły zwycięski projekt na zagospodarowanie przestrzeni parku miejskiego Bagry Wielkie w Krakowie. Studentki pod koniec marca wzięły udział w warsztatach i właśnie tam narodził się pomysł "Małej Chorwacji"

Wynik konkursu to efekt międzynarodowych studenckich warsztatów projektowych. W ich trakcie studenci kierunków architektura krajobrazu, architektura i kierunków pokrewnych ze Splitu, Zagrzebia i Krakowa pracowali w międzynarodowych grupach nad pomysłem koncepcyjnym na wschodnią część krakowskiego parku. 

"Mała Chorwacja"
Fotografia: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

"Mała Chorwacja"

Chorwacja na wyciągnięcie ręki

Projekt stworzony przez studentki spodobał się tak bardzo, że został wybrany jednogłośnie. I nikt nie powinien się dziwić. Proponowane zmiany są nie tylko rewolucyjne, ale i niezwykle interesujące. 

Zalew, który jest częścią Bagrów ma z powodzeniem udawać Adriatyk. Jak czytamy na stronie Zzm.krakow.pl, nie zabraknie też plaży z promenadą. Na jej trasie mają zostać wyznaczone obszary stanowiące symboliczne odpowiedniki najpopularniejszych miast Chorwacji.

Główna ścieżka rozszerza się tutaj i oddala od linii brzegowej, co sprawia, że plaża staje się większa. Ścieżka przechodzi przez schody kaskadowe, które służą do odpoczynku, relaksu i opalania. Kaskady stanowią główny element prezentacji miast chorwackich. Pierwszy stopień oznacza wejście do konkretnego miasta, co widoczne jest w zróżnicowanych materiałach. W każdym mieście jest to kamień, ale różni się sposobem zestawiania płyt. Tablice edukacyjne wykonane są ze szkła akrylowego, na których znajdzie się podpis informujący spacerowiczów, w jakim miejscu się znajdują. Dzięki temu będą mogli wybrać czy chcą usiąść w Splicie, Dubrowniku czy Zadarze - czytamy na stronie Zzm.krakow.pl. 

Oczywiście, studentki przewidziały także miejsce do uprawiania sportu i relaksu. Obok boisk i placu zabaw znajdziemy siedziska i miejsca, w których będziemy mogli zażywać promieni słonecznych. Nie zabraknie również górzystej części Chorwacji z pasterskimi domkami w postaci domków na drzewie. Powstaną one w centralnej, najbardziej zalesionej części parku. To jednak nie koniec atrakcji. W planach jest stworzenie molo dla wędkarzy, pomostu, z którego będziemy mogli obserwować ptaki i miejsca przeznaczonego na gastronomię.

Na tę chwilę nie ma jeszcze ustalonego terminu, od kiedy będzie można korzystać z zupełnie nowego parku. Projekt musi zostać jeszcze skonsultowany i zweryfikowany pod kątem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wszystko wskazuje jednak na to, że już wkrótce nie trzeba będzie jechać nad Adriatyk, żeby poczuć się jak w Chorwacji. 

Zwycięski projekt "Mała Chorwacja"
Fotografia: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Zwycięski projekt "Mała Chorwacja" 

"Mała Chorwacja" pod Krakowem to dobry pomysł? [WIDEO]

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów