17.05.2018 13:50

Pogoda na lato. Wakacje pod znakiem burz i upałów

Zbliża się meteorologiczne lato. Planując wakacyjne wyjazdy, warto wiedzieć, gdzie spadnie deszcz, a gdzie zaświeci słońce. 

Pogoda na lato

Fot. Lukasz Szczepanski/East News

Meteorologiczne lato tuż-tuż. Serwis Accuweather.com po raz kolejny wydał więc swoją sezonową prognozę pogody. Ta wiosenna całkiem dobrze się sprawdziła, jak będzie z letnią?

Zobacz także: Sandały na słupku lato 2018: przegląd najmodniejszych propozycji 

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w zachodniej i środkowej Europie letnie miesiące będą wyjątkowo upalne. Podczas gdy w niektórych częściach Europy wzrośnie zagrożenie suszy, w Polsce wystąpią gwałtowne zjawiska atmosferyczne, które niejednokrotnie zepsują nam urlopowe plany. Jak podaje meteoprognoza.pl, to zasługa kombinacji nietypowo ciepłych mas powietrza, które od czasu do czasu będą przerywane przez napływy wilgoci znad basenu Morza Śródziemnego.

Pogoda na lato 

Wyładowania atmosferyczne przewiduje się od Czech i wschodniej Polski po Białoruś i południową Litwę. Najbardziej zagrożone gwałtownymi burzami mają być miasta: Praga, Warszawa, Mińsk, Monachium, Drezno, Wiedeń i Wilno.

Burzom będą towarzyszyć silne, niszczycielskie wręcz porywy wiatru i grad. Można spodziewać się też lokalnych podtopień i tzw. powodzi błyskawicznych. W niektórych przypadkach może dojść nawet do tworzenia potężnych trąb powietrznych. Meteorolodzy uspokajają jednak. Choć po każdej fali gwałtownych nawałnic nadejdzie atak zimniejszego powietrza, tego lata nie przewiduje się trwałych okresów chłodu.

Zobacz także: Trendy lato 2018: okulary przeciwsłoneczne. Gwiazdy je pokochały

Gdzie planujesz spędzić wakacje?

Autor: Magdalena Kulej

Tagi: