Po raz pierwszy wypożyczając książki z bibliotek, dajemy zarobić polskim pisarzom

Paulina Szestowicka 14.09.2016
Biblioteka publiczna
Fotografia: East News

Ruszył program, który ma być rekompensatą dla twórców za to, że ktoś nie kupuje ich książek. 

Nie każdy może pozwolić sobie na regularne kupowanie książek, dlatego rola bibliotek publicznych i szkolnych jest bardzo ważna. Teraz wypożyczając książki będziemy mieć mniejsze wyrzuty sumienia z powodu tego, że pozbawiamy autorów sporej części zarobków. 

Do nowego projektu zgłosiło się 2,3 tys. pisarzy, ilustratorów, tłumaczy i ich spadkobierców. Jak informuje Wyborcza.pl, do podziału jest kwota opiewająca na sumę 3,8 mln zł, która ma być rekompensatą dla twórców i wydawców za to, że ktoś nie kupuje książki tylko wypożycza ją ze zbiorów bibliotekarskich. Pomysł na wprowadzenie akcji zaczerpnięto z innych krajów europejskich, w których wspiera się twórczość literacką w językach narodowych. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, dlatego wiele osób zgłasza zastrzeżenia co do jego przebiegu - zwłaszcza tego, że to autorzy musieli dowiedzieć się o programie i sami zarejestrować się na specjalnej platformie. 

2,3 tys. rejestracji to bardzo mało. Wystarczy przejrzeć jakikolwiek katalog biblioteczny, w każdym znajduje się minimum kilka tysięcy polskich autorów. Z drugiej strony to sporo, biorąc pod uwagę, że to dopiero początek akcji. Do wielu twórców nie dotarła informacja, nie wszyscy poradzili sobie ze skomplikowanym formularzem, niektórzy zwyczajnie nie chcą uczestniczyć w tym procesie. Część może wziąć udział w podziale pieniędzy od przyszłego roku – powiedział Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego Książki” w rozmowie z Wyborcza.pl. 

W tym roku autor, który zarejestrował się w systemie, może otrzymać od 21 do 21 tys. zł. Kwota jest uzależniona od średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw według GUS a także informacji o liczbie wypożyczeń w 2015 roku z 60 bibliotek. Niestety, pominięcie placówek z niektórych regionów może mieć negatywne znaczenie dla lokalnych autorów. Bardzo możliwe, że biblioteki wybrano na zasadzie próby socjologicznej, ale można to w przyszłym roku poprawić.

Pieniądze trafią na konta autorów do końca 2017 roku, a już teraz można rejestrować się na stronie Plr.copyrightpolska.com.pl, żeby móc wziąć udział w akcji w kolejnych latach. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów