Po przeczytaniu tej informacji każdy będzie ziewał jak najdłużej

Beata Dżumaga 10.04.2017
Im dłuższe ziewnięcie, tym większy mózg - przekonują badacze.
Fotografia: Pixabay.com

Im dłuższe ziewnięcie, tym większy mózg - przekonują naukowcy.

Ziewanie kojarzy się przede wszystkim ze zmęczeniem i nudą. Ale jego prawdziwe znaczenie przez lata było tajemnicą dla naukowców. Teraz doszli do nowych, zaskakujących wniosków – odkryli, że długość ziewnięcia ma związek z wielkością mózgu i tym, jak wiele neuronów się w nim znajduje.

Jak podaje portal Techtimes.com, doktor Andrew Gallup ze State University of New York w miejscowości Oneonta badał zjawisko ziewania – w tym celu wraz ze swoim zespołem oglądał filmy z ziewającymi zwierzętami. Naukowcy przyjrzeli się 29 gatunkom ziewających ssaków, takich jak myszy, jeże, koty, lisy, morsy, słonie czy ludzie. Chcieli obliczyć średnią długość ziewnięcia dla każdego gatunku.

Ziewaj jak najdłużej

Okazało się, że chociaż goryle, konie, morsy i słonie afrykańskie to zwierzęta większe niż ludzie, to ziewają krócej od nas, ponieważ ich mózgi są mniejsze w porównaniu do mózgu ludzkiego. Wyniki badań sugerują, że długość ziewnięcia nie ma związku z wielkością ciała, ale z wielkością mózgu. Mózg człowieka waży przeciętnie ok. 1,3 kilograma, a średnia długość ziewnięcia wynosi 6,5 sekundy i jest najdłuższa dla wszystkich zwierząt. Chociaż ludzkie mózgi nie są najcięższe, mają więcej neuronów w korze mózgowej.

Nowe odkrycie doktora Gallupa może potwierdzać jego wcześniejszą teorię, która mówiła o ważnym znaczeniu ziewania dla funkcjonowania naszego mózgu. W 2007 roku naukowiec przekonywał, że zwierzęta ziewają, aby ochłodzić mózg i uregulować jego temperaturę.

Warto o tym pamiętać i już więcej nie powstrzymywać się, kiedy poczujemy, że musimy sobie ziewnąć. ;)

Ziewanie ma związek z wielkością mózgu, przekonują naukowcy.
Fotografia: Giphy.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów