Co chce nam przekazać pies, kiedy ziewa? Te zachowania czworonogów najczęściej interpretujemy mylnie

Katarzyna Leszczyńska 24.11.2017
O czym świadczy zachowanie psa?
Fotografia: pexels.com

Teraz komunikacja z psem będzie łatwiejsza. 

Ludzie, którzy decydują się na posiadania psa, powinni poznać najpierw nawyki czworonogów. Zazwyczaj jest tak, że po pewnym czasie, zarówno właściciel jak i zwierzak, nawzajem uczą się swojego języka. Naukowcy niedawno udowodnili nawet, że psy są w stanie zrozumieć ludzką mowę. Dobrze by było, gdybyśmy oprócz oczekiwania reakcji ze strony czworonogów, sami potrafili również zrozumieć, co one chcą nam przekazać.  

Agresywny pies

Wiele osób twierdzi, że agresywnego psa można rozpoznać po czarnym podniebieniu. Okazuje się, że jest to jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących czworonogów. Jeżeli pies jest zdenerwowany, zazwyczaj pręży mięśnie i marszczy pysk. Dzięki temu wiemy, że lepiej nie drażnić go bardziej. Może się to zdarzyć podczas stresującej dla niego sytuacji, ale również w momencie zabawy, kiedy pies przekomarza się ze swoim właścicielem.

Zwracanie na siebie uwagi

Psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, ale lubią też być rozpieszczane. Największą radość sprawia im moment, gdy są w centrum uwagi swojego pana. Jeżeli jednak jesteśmy zaganiani i mamy dla nich za mało czasu, mogą wówczas próbować zwrócić na siebie uwagę. Zazwyczaj robią to przy pomocy trącania nosem nogi swojego właściciela.

Czujny pies

Zazwyczaj, gdy coś się dzieje, psy stawiają uszy na baczność. Mogą wtedy pokazywać reakcję na nasze wołanie, ale również słyszeć coś, czego nie dosłyszy człowiek. Psy mają bowiem bardziej wyczulony zmysł słuchu. Zazwyczaj w momencie, gdy słyszą coś wartego swojej uwagi, patrzą również w kierunku, z którego dochodzi dźwięk lub po prostu do niego biegną. Może się to łączyć również ze stresem zwierzęcia, ponieważ tajemnicze dźwięki mogą odbierać jako zagrożenie.

Czujny pies podnosi uszy do góry
Fotografia: pexels.com

Uległy pies

Bywają momenty, kiedy pies kładzie uszy po sobie. Ludzie często odbierają to jako oznakę strachu, jednak przede wszystkim chodzi o to, że zwierzak wtedy pokazuje poddaństwo swojemu panu. Często taka sytuacja zdarza się, gdy np. zwracamy naszemu pupilowi uwagę, a on chce nas za to przeprosić.

Czuje się niezręcznie

Ziewanie u psa często nie wynika z tego samego co u człowieka. Podczas, gdy ludzie ziewają w momencie, gdy są zmęczeni lub ich mózg nie jest dotleniony, pies robi to wtedy, gdy czuje się niezręcznie. Możemy zauważyć taką sytuację, np. w momencie, gdy chcemy go na siłę przytulić.

Głębokie zaufanie do właściciela

Gdy już zwierzę oswoi się z domem i swoim panem, zaczyna się czuć w jego towarzystwie swobodnie. Nic więc dziwnego, że wiele psów zaczyna wówczas wymyślać sobie zwariowane zabawy. W momencie, gdy kładzie się na plecach i obraca z boku na bok lub zaprasza nas do zabawy poprzez zaczepkę, możemy być pewni, że czuje się bezpiecznie w naszym towarzystwie.

Co próbuje przekazać nam pies?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów