Po 8 latach prac udało się stworzyć węża z uśmiechniętymi buźkami na grzbiecie

Mateusz Patyk 10.03.2017
wąż emoji
Fotografia: Youtube.com

To prawdopodobnie najszczęśliwszy wąż na świecie.

Specjalny wzór w żółte emoji został stworzony na ciele pytona królewskiego należącego do odmiany "lavender albino piebald ball", informuje BussinesInsider.com. Tego arcytrudnego zadania podjął się pochodzący z Georgii w Stanach Zjednoczonych Justin Kobylka, zajmujący się doborem hodowlanym gadów. W skutek tzw. mutacji recesywnych uzyskał okaz, który może być wart nawet 4500 dolarów. Hodowca nie jest jednak zainteresowany sprzedażą.

Tego typu mutacje od czasu do czasu pojawiają się w środowisku naturalnym, jednak są niezwykle rzadkie. Wcześniej udało mu się stworzyć wzór m.in. głów obcych. Wąż z trzema uśmiechniętymi buźkami emoji jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje ubarwienie, ale również przez czas, jaki był potrzebny do uzyskania tak oszałamiającego efektu. Przez osiem lat Kobylka metodą prób i błędów osiągnął mistrzostwo w swoim fachu.

Święty Grall wśród pytonów

Aby osiągnąć taki rezultat, potrzebne było skrzyżowanie osobników posiadających po jednej mutacji  - albinizmu i piebaldyzmu. Jedna odpowiada za pozbawienie skóry (w tym przypadku łusek) jakiegokolwiek koloru, druga natomiast powoduje pojawienie się plam o różnej barwie i kształcie na ciele. Charakterystyczny wzór mógł się pojawić tylko w jednym na dziesięć przypadków, co dodatkowo komplikowało sprawę.

Wiedziałem, że teoretycznie można uzyskać uśmiechnięte buźki, bo czasem to się zdarza, ale w pojedynczych przypadkach. Być może będę w stanie rozmnożyć więcej takich okazów w przyszłości, ale nie jestem pewien, czy kiedykolwiek uda mi się powtórzyć jeszcze kiedykolwiek aż trzy buźki na jednym wężu. To naprawdę kwestia szczęścia - powiedział Justin Kobylka na stronie Inverse.com.

Mężczyzna swoją pierwszą partię "zmutowanych genetycznie" węży stworzył w inkubatorze pod łóżkiem w akademiku, jeszcze podczas studiów w college'u. Teraz nawet symbol emoji na ciele gada nie robi na nim takiego wrażenia, jak jeszcze dwa lata temu. Wtedy udało mu się wyhodować pierwszego pytona albinosa z różnokolorowymi plamkami. Jak mówił w wywiadach, dla niego było to jak odkrycie Świętego Gralla.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów