Płoną lasy Amazonii. Gwiazdy angażują się w nagłośnienie sprawy

Amazonia płonie. Celebryci nagłaśniają problem.
Fotografia: shutterstock @streetflash

Amazonia to największy las deszczowy na naszym globie, często nazywany "płucami Ziemi". Od kilku dni ma miejsce ogromny pożar, który obejmuje kolejne obszary. Polskie i zagraniczne gwiazdy angażują się w nagłośnienie sprawy. Ich zdaniem media zbyt rzadko poruszają ten dramatyczny temat.

W poniedziałek w Sao Paulo w Brazylii doszło do godzinnego blackoutu. Odcięcie miasta od prądu było spowodowane dymem, który pochodził z lasu deszczowego Amazonii. Blackout nie był jednak najgorszym skutkiem pożaru, który wciąż pochłania kolejne obszary. Jest to klęska ekologiczna na ogromną skalę - chmurę dymu i pyłu widać nawet na zdjęciach satelitarnych z kosmosu.

Płonie Amazonka. Doda, Maffashion i Michał Piróg nagłaśniają sprawę

Brazylia w tym roku odnotowała rekordową ilość pożarów lasów. Państwowy instytut badań INPE od stycznia do sierpnia odnotował ich aż 74 tysiące. Lasy deszczowe to nie tylko cenne źródło tlenu, ale także dom dla wielu wyjątkowych gatunków zwierząt i roślin. Mimo że na co dzień nie mamy z nimi kontaktu, ich wpływ na funkcjonowanie całego ekosystemu jest nieoceniony.

Zagraniczne i polskie gwiazdy oburzają się, że o tak ważnym temacie nie mówi się często w mediach. Starają się na własną rękę nagłośnić sprawę.

EKOLOGICZNY KONIEC ŚWIATA! Płoną płuca Ziemi! Płonie Amazonia, która - warto przypomnieć - produkuje ok. 20 proc. tlenu na Ziemi. Lasy deszczowe w Amazonii zajmują ok. 5,5 mln kilometrów kwadratowych - to tyle, co ponad połowa terytorium Stanów Zjednoczonych. Jak wylicza brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych, co minutę w amazońskim lesie deszczowym spaleniu ulega areał o powierzchni półtora boiska piłkarskiego! Gigantyczne pożary widać z kosmosu. Zmiany klimatu doprowadzą do końca świata, jaki znamy i to szybciej, niż nam się wydaje - napisała na swoim profilu na Instagramie Doda.

O pożarze lasów głośno opowiedział również Michał Piróg.

Brazylia odnotowała rekordowa ilość pożarów lasów w tym roku. Za tak drastycznym wzrostem może stać polityka obecnego prezydenta Jaira Bolsonaro, który zachęca rolników do deforestacji lasów deszczowych, aby pozyskiwać nowe grunty. Rolnicy często stosują w tym celu metodę wypalania.

Julia Kuczyńska również odniosła się do tego ważnego problemu na swoim Instagramie.

Śmierć lasu oznacza zagładę wielu istnień, w tym człowieka - napisała w poruszającym wpisie.

Myślicie, że reakcja celebrytów może coś zmienić?

Zobacz także: Liam Hemsworth złożył papiery rozwodowe!

Dowiedz się, który film najlepiej opisuje twoje życie. Wynik może zaskoczyć niektóre osoby!

Kadr z filmu "Kac Vegas 3"
Rozwiąż quiz

Dowiedz się, który film opisuje twoje życie

Kadr z filmu "Kac Vegas 3"

1. Jak według ciebie wygląda wymarzona randka?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów