Plaga agresywnych biedronek w Polsce. Wlatują do mieszkań i gryzą

Magdalena Barszczak 11.10.2018
chmara biedronek azjatyckich na ścianie w mieszkaniu
Fotografia: Mary Evans Picture Library/EAST NEWS

Czy są niebezpieczne?

Wychodzą z kryjówek i wlatują do mieszkań. W Polsce od połowy października obserwujemy inwazję agresywnych biedronek. Czym grozi kontakt z nimi i czy są niebezpieczne? 

Agresywne biedronki szturmują polskie mieszkania

To nie są nasze rodzime okazy, a biedronki azjatyckie (Harmonia axyridis), inaczej zwane arlekinami lub harlekinami (ang. Harlequin ladybird). Zostały one sprowadzone do Europy w XIX wieku, aby zwalczać mszyce. Owady szukają miejsca, gdzie mogłyby przetrwać zimę, dlatego nawiedzają nas w mieszkaniach. Często można je spotkać przy oknach i kaloryferach.

To już prawdziwa plaga, a na uciążliwe insekty skarżą się internauci. Jeden z czytelników pomorska.pl zaobserwował ich wysyp w Rulewie (pow. grudziądzki) 

Właśnie przeżywamy inwazję biedronek azjatyckich. Jest ich pełno wszędzie! Pchają się do mieszkań. Trzeba zamykać okna i drzwi - czytamy.

To nie jest odosobniony przypadek. Jak rozpoznać biedronki azjatyckie? Na pierwszy rzut oka przypominają nasze rodzime biedronki. Mogą być koloru pomarańczowego, czarnego albo czerwonego. Niektóre posiadają kropki, inne są ich pozbawione. Są też okazy, które zamiast kropek mają wyraźne czarne punkty z nierównomierną linią brzegów. 

Zobacz także: Jak wyciągnąć kleszcza w 3 krokach?

Biedronki azjatyckie - czy są niebezpieczne?

Czy jest się czego bać? Biedronki azjatyckie nie są groźne dla zdrowia, ale uciążliwe. Kiedy gryzą, wydzielają żółte kropelki hemolimfy, która może wywoływać reakcję alergiczną. Powoduje zapalenie spojówek, pokrzywkę, a w skrajnych przypadkach nawet astmę i problemy z oddychaniem. 

Jak pozbyć się azjatyckich biedronek? Można spróbować odstraszyć je olejkiem kamforowym lub mentolowym, ale najlepiej zaprosić do domu specjalistę, który zastosuje środki owadobójcze.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Azjatyckie biedronki atakują:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów