Sposób płacenia w sklepie ma wpływ na zdrowie. Naukowcy wyjaśniają, czy lepiej korzystać z karty czy gotówki

Anna Respondek 14.08.2017
Płacenie kartą
Fotografia: Pixabay

Okazuje się, że sposób płacenia za jedzenie ma wpływ na nasze zdrowie. Jak to możliwe?

Płacenie kartą jest niezdrowe. Jak to możliwe? Okazuje się, że wszyscy ci, którzy korzystają z wirtualnych pieniędzy są bardziej skłonni kupować szkodliwe produkty. Wyniki badan opisał niemiecki Business Insider, który przeanalizował sposób robienia zakupów przez Niemców. 

Nasi zachodni sąsiedzi są miłośnikami gotówki, choć mamy XXI wiek, dużo częściej korzystają z papierowych pieniędzy. Robi to trzech na czterech Niemców, jak wynika z analizy Vexcash i Statista. 

shopping-2613984_1280

Płacenie kartą a niezdrowe wybory

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku i Uniwersytetu Cornell wykazali, że ludzie płacący kartą częściej wybierają niezdrowe produkty. Zanim doszli do takich wniosków, obserwowali przez ponad sześć miesięcy tysiąc gospodarstw domowych. Po dogłębnej analizie okazało się, że ci, którzy korzystają z wirtualnych pieniędzy, aż 70 procent częściej sięgają po jedzenie szkodzące zdrowiu. 

Takie wybory prowadzą do częstszych chorób, gdyż zła dieta powoduje choroby serca, otyłość czy cukrzycę. 

W prasie i publikacjach naukowych problemy rosnącej nadwagi w społeczeństwie i wynikające z tego konsekwencje są wiązane z brakiem zdolności konsumentów do powstrzymania się od kompulsywnych zakupów. W tym kontekście uświadomienie sobie, że przynajmniej niektórzy klienci są w stanie powstrzymać się od impulsywnego kupowania, płacąc w sklepie gotówką, nabierają zasadniczego znaczenia - tłumaczą. 

architecture-2557567_1280

Płacenie kartą wpływa na mózg

Płacąc kartą nie mamy większych zahamowań, gdyż nie widzimy pieniędzy, które wydajemy. Nie zauważamy płatności, które nie są wykonywane od razu, oszukujemy w ten sposób nasze umysły. 

Gdy składa się komuś ofertę: 10 euro teraz lub 20 euro za tydzień, aż 80 procent wybierze natychmiastową korzyść, choć logicznym byłoby poczekać, by otrzymać dwukrotnie więcej - twierdzi doktor Christian Elger.

Ta zależność wpływa także na nasze wybory przy zakupach. W połączeniu z ośrodkiem nagrody w mózgu sprawia, że niezdrowe produkty szybciej lądują w koszyku. 

Gdy płaci się za nie gotówką, pojawia się naturalny i widoczny limit. Przy płatności kartą, jest to niewidoczne - twierdzi ekspert.

Zatem brak ograniczeń ujawnia się nie tylko w płaceniu.

Sklepy kuszą promocjami

Bardzo często sklepy wykorzystują "niezwykłe okazje", żeby oszukać klienta. Przeprowadzony eksperyment tylko potwierdził te przypuszczenia. Ustawiono obok siebie trzy produkty po 3 euro oraz jeden trójopak zawierający je wszystkie, który kosztował 12 euro. Pomimo tego, że każdy bardzo szybko mógł przeliczyć cenę, wybierano trójpak i przepłacano. Ponieważ myślimy za szybko i nie przygotowujemy się odpowiednio do zakupów, tracimy pieniądze.

giphy-downsized (57)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów