Nie żyje Piotr Szulkin. Znany reżyser odszedł w wieku 68 lat

Katarzyna Leszczyńska 06.08.2018
Piotr Szulkin pozuje do zdjęcia
Fotografia: EAST NEWS

Piotr Szulkin ma na swoim koncie wiele znanych filmów i współpracę z wielkimi polskimi aktorami, m.in.: Danielem Olbrychskim. Od lat zmagał się z chorobą płuc.

5 sierpnia otrzymaliśmy informację, że nie żyje Piotr Szulkin. Znany reżyser, uznawany za jednego z najwybitniejszych wizjonerów w Polskim kinie, odszedł w wieku 68 lat. Spod jego skrzydeł wyszły m.in. takie filmy jak: "Golem" czy "Wojna światów – następne stulecie". Był nie tylko reżyserem, ale również autorem scenariuszy, prozaikiem i malarzem

Piotr Szulkin nie żyje

O śmierci reżysera poinformowała jego koleżanka ze szkoły za pomocą Facebooka. Polska artystka i malarka, Monique Lehman, która na co dzień mieszka w Kalifornii, opublikowała post, w którym umieściła fotografię Szulkina.

Otrzymałam smutną wiadomość o naszym koledze z liceum plastycznego - napisała w poście.

Lehman chodziła z Szulkinem do Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Reżyser oprócz tej szkoły ukończył również Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Od 1975 roku kręcił filmy dokumentalne, dwa lata później rozpoczął swoją przygodę z kinem fabularnym. W swoim dorobku ma wiele znanych filmów, choć jego produkcje często spotykały się z niezrozumieniem widzów oraz krytyków. W swoim portfolio ma współpracę z m.in.: Jerzym StuhremDanielem Olbrychskim i Krystyną Jandą.

Zobacz także: Kora z synem na historycznej okładce czasopisma. My jej nie poznaliśmy!

Piotr Szulkin przez lata zmagał się z chorobą płuc. W 2013 roku za swój wkład w rodzimą kulturę otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a dwa lata później Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Victis". Był również reżyserem teatralnym. Informacja o jego śmierci to kolejna smutna wiadomość o zmarłej osobie, która miała ogromny wkład w polską kulturę, tuż po śmierci Kory oraz odejściu Tomasza Stańko.

Najlepiej ocenione polskie filmy wszech czasów:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów