Pięć razy droższe, pięć razy częściej zwiedzane. Dzięki tej atrakcji ZOO pobiło rekord

Redakcja 24.10.2016
ZOO we Wrocławiu
Fotografia: East News

Ogród zoologiczny we Wrocławiu szybko stało się wizytówką miasta i jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na Dolnym Śląsku.

W październiku 2014 roku oczy wszystkich zwrócone były na ZOO we Wrocławiu. To tam otworzono pierwsze w Polsce Afrykarium.

Budynek ma 160 metrów długości i 54 metry szerokości, a oglądać w nim można ponad 100 gatunków zwierząt, które zamieszkują wody Czarnego Lądu. Jeszcze kilka lat temu za bilet wstępu do wrocławskiego ogrodu zoologicznego zapłacić trzeba było jedynie 8 zł. Dziś, za bilet indywidualny, musimy zapłacić aż 40 zł. Mimo tak znaczącej różnicy, ZOO we Wrocławiu nigdy nie cieszyło się większą popularnością. 

Nasz wynik jest świetny, tym bardziej że działamy wbrew poglądowi, jakoby ze wzrostem ceny powinien spaść popyt - tłumaczy Radosław Ratajszczak, szef wrocławskiego ZOO, w rozmowie z Wyborcza.pl.

Co sprawiło, że ogród zoologiczny we Wrocławiu odniósł tak duży sukces? Przede wszystkim stworzenie oryginalnego, unikalnego miejsca, jakim bez wątpienia jest Afrykarium. Dzięki niemu wrocławskie ZOO szybko stało się turystycznym hitem. Jak informuje Wyborcza.pl, w rekordowy weekend (od 12 do 15 października 2016 roku) ZOO we Wrocławiu odwiedziło łącznie aż 72,6 tys. osób. Z kolei w samą niedzielę zjawiło się aż 23,5 tys. gości. 

Żyrafa w ZOO we Wrocławiu
Fotografia: East News

Żyrafa w ZOO we Wrocławiu

Oddajmy ZOO w dobre ręce

Nie można jednak zapomnieć, że za każdym sukcesem stoi człowiek. W tym przypadku, za sukces odpowiedzialny jest dyrektor ZOO Radosław Ratajszczak, dzięki któremu ogród zoologiczny we Wrocławiu nie jest już w pełni zależny od miasta, a jest spółką, która finansowo dobrze sobie radzi. To doskonały przykład na to, że takie placówki potrzebują nie tylko pomysłu, ale też nowych systemów zarządzania.

Takie ZOO - utrzymywane wyłącznie przez miasto - właściwie nie ma żadnej motywacji do rozwoju. Pieniądze na działalność od samorządu otrzyma, ale jednocześnie to, co wypracuje i tak wróci do lokalnego budżetu - donosi Wyborcza.pl.

18 mln rocznie, które ZOO otrzymuje od miasta idzie w całości na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę Afrykarium. Odsetki pokrywane są już wyłącznie z kasy ogrodu zoologicznego. O tym, że stworzenie Afrykarium było świetnym pomysłem, niech świadczy chociażby fakt, że w ubiegłym roku Wrocław po raz pierwszy mógł się pochwalić liczbą miliona turystów. Co więcej, aż 70 procent gości ZOO we Wrocławiu to osoby, które nie mieszkają w stolicy Dolnego Śląska. 

Budowa oryginalnego, jedynego w Polsce Afrykarium było strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Stworzenie takiego miejsca nie daje profitów wyłącznie danemu obiektowi, ale również całemu miastu. Goście odwiedzający wrocławskie ZOO odwiedzają też przecież restauracje, jeżdżą komunikacją miejską, odwiedzają sklepy, a przyjezdni nocują we wrocławskim hotelach. Wydaje się więc, że warto inwestować w nowe, ciekawe projekty. Istnieje wówczas duża szansa, że inwestycja się zwróci. I to z nawiązką. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów