Paweł Kędzierski nie żyje. Filmowiec miał 72 lata

Sylwia Kropiewnicka 22.01.2019
Piotr Kędzierski
Fotografia: Agnieszka K. Jurek/East News

Paweł Kędzierski był dokumentalistą i reżyserem filmowym. Odszedł w wieku 72 lat w Warszawie.

Paweł Kędzierski był autorem wielu filmów dokumentalnych, a za najważniejszy w jego karierze uważa się „Dzień dziecka”. Filmowiec reżyserował także filmy fabularne. Informację o śmierci Pawła Kędzierskiego podał portal filmpolski.pl. Jego śmierć to wielka strata dla świata filmu.

Nie żyje Paweł Kędzierski

Paweł Kędzierski urodził się 2 lipca 1946 r. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w Łódzkiej Szkole Filmowej. Współpracował z takimi nazwiskami świata filmu, jak Holland czy Wajda.

Reżyser zadebiutował na początku lat 70. dzięki dokumentom realizowanym z Marcelem Łozińskim. Jego debiutanckim projektem był film „Widziane z dołu”. W późniejszych latach był członkiem słynnego Zespołu Filmowego „X” Andrzeja Wajdy. Nakręcił wówczas kilka filmów fabularnych.

„Dzień dziecka”, który uważany jest za największy dorobek w karierze Pawła Kędzierskiego, nagrodzony został Nagrodą Główną na festiwalu w Oberhausen w Niemczech. Film ten jest 16-minutowym opisem jednego dnia od przebudzenia do pójścia spać dwóch braci z warszawskiej rodziny inteligenckiej.

Śmierć reżysera to wielka strata dla świata filmu.

Zobacz także: Mary Oliver nie żyje. Poetka miała 83 lata

W 2018 roku pożegnaliśmy wiele, znakomitych postaci. Kto był wśród nich?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów