W tym miejscu na świecie można bezkarnie zabijać! Chodzi o popularną atrakcję turystyczną

Anna Respondek 27.07.2018
Ręka z nożem
Fotografia: Shutterstock

To jeden z najczęściej odwiedzanych krajów na świecie. 

Morderstwo jest jednym z najciężej karanych przestępstw na świecie, szczególnie jeśli czyn ten popełnimy z premedytacją. Każdy kraj ma swój kodeks karny, według którego sądzi przestępców. Wygląda jednak na no, że jest pewne miejsce na ziemi, w którym można bezkarnie zabić i nikt nie będzie mógł nic z tym zrobić. 

Bezkarne morderstwo w Parku Yellowstone

Dlaczego w tak cywilizowanym kraju jak Stany Zjednoczone morderstwo komukolwiek miałoby ujść płazem? Oczywiście chodzi o mały kruczek prawny, który sprawia, że pewien obszar Parku Yellowstone nie podlega tym samym zasadom, a wszystko przez konflikt między prawem stanowym a prawem federalnym. Na tym niewielkim pasie ziemi prawo po prostu nie może zostać zastosowane. 

Po raz pierwszy na tak zwaną "Strefę śmierci" zwrócił uwagę profesor Brian C. Kalta z Michigan State University College of Law w 2005 roku. Zauważył bowiem, że powierzchnia parku obejmuje aż 3 stany, to jest: Idoho, Montana i Wyoming. Ze względu na to, że największa część atrakcji turystycznej znajduje się w stanie Wyoming, Kongres zdecydował, że właśnie ten stan będzie za niego odpowiedzialny. 

mapa
Fotografia: Nps.gov

To posunięcie sprawiło, że na pasie ziemi znajdującym się w Idaho można bezkarnie zabić. Idąc za 6 poprawką amerykańskiej konstytucji, każdy oskarżony ma prawo być sądzony przez "ławę przysięgłych stanu i okręgu, w którym popełniono przestępstwo". Dlaczego ustanowienie Wyoming jako jedynego odpowiedzialnego było błędem? Po pierwsze na obszarze należącym do Idoho nikt nie mieszka, co uniemożliwia stworzenie ławy przysięgłych. Po drugie, zarządzenie, aby sprawa odbywała się w Wyoming, jest niekonstytucyjne. 

Po pierwsze, nikt tak naprawdę nie przywiązuje wagi do tej okolicy. Gdyby ktokolwiek to zrobił, ta sprawa byłaby już zamknięta, albo przez Sąd Najwyższy, albo przez Kongres. Mój esej w żadnym wypadku nie ma na celu inspirowania kogokolwiek do wchodzenia w konflikt z prawem i popełniania przestępstw. Luka w prawie, którą opisałem, istnieje. Zatem sprawa powinna zostać rozwiązana, a nie zignorowana - Kalt napisał w swojej pracy na ten temat. 

Chyba lepiej nie zapuszczać się w tamte rejony z nieprzyjacielem...

Zobacz także: Te znaki zodiaku mają największe skłonności do zbrodni. Jesteś jednym z nich?

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów