Paraolimpijczycy nie wstydzą się nagości. Niedoskonałe ciała sportowców (też) zachwycają

Redakcja 06.09.2016
Lewis Edwars
Fotografia: Jon Enoch/ East News

Triatlonista bez ręki, tenisistka na wózku i sprinterka z porażeniem mózgowym. Brytyjscy paraolimpijczycy pokazują, że warto siebie kochać.

Z okazji rozpoczynających się 7 września 2016 roku Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, Jon Enoch wykonał serię portretów niepełnosprawnych sportowców z Wielkiej Brytanii. Zarówno fotograf jak i jego modele wykazali się sporą odwagą.

Powiedzmy sobie szczerze, dla wielu osób ciało osób niepełnosprawnych wciąż jest tematem tabu. Bohaterowie doszli jednak do wniosku, że naga sesja jest dobrym sposobem na pokazanie, że skoro oni nie wstydzą się swojego ciała, to inni ludzie również (albo tym bardziej) nie powinni mieć kompleksów. Ta sesja to również sygnał, że sportowiec niepełnosprawny nie różni się prawie niczym od tego w pełni sił. 

Za tą nagością stoi historia

Sesja opublikowana w "Sport Magazine" przedstawia osoby chore i ofiary nieszczęśliwych wypadków - tak jak Lewis Edwards, były żołnierz z Walii, który w Rio de Janeiro weźmie udział w triatlonie. Kilka lat temu, tuż przed wyjazdem na misję do Iraku, uległ wypadkowi samochodowemu i stracił rękę.

Lokalna gwiazda tenisa Jordanne Whiley, mimo zaawansowanej osteoporozy, odnosi ogromne sukcesy na korcie, choć jak wspomina, już nawet nie pamięta, ile razy złamała sobie jakąś kość. Natomiast sprinterka Bethy Woodward z Hampshire chwali się zgrabną i umięśnioną sylwetką - kobieta cierpi na dziecięce porażenie mózgowe.

Trzeba też pamiętać, że w 2012 roku rozebrali się polscy paraolimpijczycy. Wtedy chcieli zwrócić uwagę na to, że są zupełnie pomijani i niedoceniani między innymi przez sponsorów. Naga sesja zdjęciowa miała pomóc im zdobyć rozgłos i poprawić sytuację. 

Jordanne Whiley
Fotografia: East News

Jordanne Whiley

Bethy Woodward
Fotografia: East News

Bethy Woodward 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów