Papież Franciszek zachęca młode matki do karmienia dzieci piersią w kościołach

Katarzyna Mordalska 09.01.2017
karmienie piersią
Fotografia: East News

Papież Franciszek, podczas uroczystości chrztu świętego, odbywającej się w niedzielę w Kaplicy Sykstyńskiej, zachęcił matki do nakarmienia dzieci.

Ojciec Święty zachęcił matki do karmienia piersią w kościele, gdyż dzieci płaczem sygnalizowały prawdopodobną potrzebę. Z doniesień Radia Watykańskiego, na które powołuje się portal Wprost.pl, wynika, uroczystość miała wyjątkowy charakter, gdyż papież Franciszek tego dnia udzielił sakramentu chrztu świętego 13 dziewczynkom i 15 chłopcom.

Ceremonia jest trochę długa, ktoś płacze, ponieważ, jest głodny. Tak to działa. Nakarmcie swoje dzieci, nie obawiajcie się. W taki sam sposób Maryja karmiła Jezusa – powiedział Ojciec Święty podczas uroczystości w Kaplicy Sykstyńskiej.

To nie pierwsze wezwanie papieża Franciszka do kobiet, które do kościoła przychodzą z małymi dziećmi, zwłaszcza gdy ma to miejsce z okazji włączenia niemowląt do wspólnoty Kościoła. Podobna sytuacja miała już miejsce w styczniu 2015 roku, kiedy również w Kaplicy Sykstyńskiej odbywały się uroczystości chrztu świętego. Papież powiedział wówczas, że to "Pan życzy sobie, by dostały to co, najlepsze, by mogły się posilić Jego Słowem i Ewangelią" - przytaczał wtedy wypowiedź portal Fronda.pl.

Podczas uroczystości Ojciec Święty wygłosił też homilię, w której podkreślał ważność wiary przyjmowanej przez dzieci wraz z sakramentem chrztu świętego. Papież mówił o zadaniu, jakie stoi przed rodzicami, związanym z pielęgnowaniem i przekazywaniem wiary za pośrednictwem świadectwa życia, nie odtwórczego recytowania wyznania wiary podczas mszy.

Standardy nie dla Polski

Karmienie piersią w miejscach publicznych w Polsce nadal wzbudza ogromne kontrowersje. Wystarczy wspomnieć niedawną sytuację, gdy klientka restauracji poczuła się urażona, kiedy kelner zasugerował, by na czas karmienia przeniosła się z dzieckiem do toalety. W tej sprawie, w grudniu ubiegłego roku, zapadł nawet wyrok, gdyż 27-letnia matka z Sopotu pozwała restaurację. Sąd uznał jednak, że do dyskryminacji nie doszło.

Trudno przesądzać, z jakim odzewem spotkałoby się karmienie piersią w polskim kościele, ale skoro zielone światło daje matkom sam zwierzchnik Kościoła, być może taki widok w miejscach kultu będzie się stawał coraz popularniejszy.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów