Palenie papierosów przy zwierzętach ma dla nich fatalne skutki. Narażone są nawet rybki

Katarzyna Mordalska 06.12.2016
Pies
Fotografia: www.pexels.com

Zwierzęta domowe, tak samo jak ludzie, są narażone na ryzyko zachorowania na raka wywoływanego biernym paleniem.

Traktowanie zwierząt jak ludzi to codzienna praktyka wśród fanów czworonogów. Jeśli ktoś, mimo bezgranicznej miłości do swoich pupili, nie jest w stanie zrezygnować z tytoniowego nałogu, powinien powstrzymywać się od palenia papierosów w obecności psów i kotów.

Jak donosi Dailymail.co.uk, te pierwsze są narażone na poważne ryzyko raka płuc lub nosa. Koty, na skutek biernego palenia, grozi rak jamy ustnej i układu odporności. Trzeba pamiętać, że nie tylko one są narażone na szkodliwe działanie tytoniu. Choroba wywoływana biernym paleniem może dotknąć także świnki morskie, chomiki, a – ponieważ nikotyna jest rozpuszczalna w wodzie – także rybki. Substancje chemiczne zawarte w dymie sieją spustoszenie nie tylko w organizmie palacza. U wszystkich zwierząt domowych mogą powodować również choroby serca i płuc oraz alergie.

Zwierzęta narażone podwójnie

Gromadzenie się mieszkanki kurzu i pozostałości dymu na podłogach, dywanach czy wreszcie w sierści powoduje, że zwierzęta domowe są nawet bardziej zagrożone niż ludzie. Dzieje się tak, ponieważ oprócz wdychania, zlizują pozostałości szkodliwych substancji.

Warto przy okazji podkreślić, że palenie w pokoju pod nieobecność dzieci również może być dla nich niebezpieczne w momencie, gdy wrócą do zabawy na podłodze w z pozoru przewietrzonym i oczyszczonym pomieszczeniu. Jakie objawy u zwierząt powinny wywoływać zaniepokojenie? Wśród symptomów raka wymienić należy trudności z oddychaniem, kaszel, brak apetytu, utrata masy ciała, wymioty, krwawienie czy wydzielina z nosa.

Specjaliści z Morris Animal Foundation są zgodni: to przede wszystkim rak jest przyczyną przedwczesnych zgonów psów i kotów, a inne choroby przyczyniają się do tego w znacznie mniejszym stopniu - czytamy na Dailymail.co.uk.

Z kolei badania przeprowadzone w szkole weterynarii w Massachusetts i innych placówkach badawczych potwierdzają, że ekspozycja kotów na na działanie dymu tytoniowego dwukrotnie zwiększyła ryzyko zachorowania na raka.

Mieszkanie zwierzęcia z palaczem przez okres dłuższy niż 5 lat spowodowało czterokrotny wzrost szansy wystąpienia tej choroby. Obecnie naukowców niepokoi wzrastająca moda na e-papierosy, których wpływ na zdrowie pupili nie jest jeszcze znany.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów