Oto powód, dla którego psy przechylają głowę, gdy się do nich mówi

Mateusz Patyk 23.03.2017
Chihuahua
Fotografia: maxpixel.freegreatpicture.com

Czworonogi doskonale interpretują wszystkie sygnały ciała wysyłane przez ludzi. Gdy usłyszą głos, chcą mieć w danej chwili jak najlepszy widok na człowieka.

Według wyjaśnienia przedstawionego na łamach portalu LikeMag.com, psy z łatwością odróżniają zadowoloną twarz właściciela od jego rozzłoszczonego oblicza. To wyniki badania opublikowanego przez magazyn "Current Biology". Ale to nie wszystko. Zwierzęta te są w stanie przeanalizować intencje człowieka na podstawie tonu i sposobu wypowiadania przez niego wyrazów.

Jak stwierdzono w badaniu, mówienie dłuższych zdań do pupila wymaga od niego maksymalnego skupienia. Jest on w stanie wyłapać ogólny sens wypowiedzi bez potrzeby rozumienia poszczególnych słów. Jednak aby osiągnąć ten efekt, przechyla głowę, co pozwala na lepsze wychwytywanie przez jego uszy niuansów w wygłaszanej przez człowieka mowie.

Zrób to sam

Aby przekonać się, jak trudne jest odbieranie przez psy poleceń głosowych wydawanych przez ludzi, można przeprowadzić pewien eksperyment. Do jego wykonania zachęca Stanley Coren, profesor psychologii na uniwersytecie British Colombia.

Proszę ludzi, aby umieścili tuż przed swoim nosem zaciśniętą pięść. To powinno dać im wyobrażenie o tym, jak to jest mieć pysk - mówi profesor cytowany przez stronę likemag.com.

Szczekający przyjaciele muszą więc radzić sobie za pomocą prostej sztuczki. Chcąc obserwować w sposób niezakłócony twarz wydającego komendy lub zwracającego się bezpośrednio do nich człowieka, przechylają głowę na bok. W przeciwnym razie nie byłyby w stanie zobaczyć dolnej części ludzkiej twarzy. A dzięki patrzeniu na usta w ruchu, łatwiej im zrozumieć całość przekazu.

zdezorietnowane psy
Fotografia: Giphy.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów