Oto najbardziej zaskakujące wpisy na Wikipedii. Idealny sposób na nudę w pracy

Mateusz Patyk 06.02.2017
Samuel Johnson
Fotografia: www.wikimedia.com

Portal DamnInteresting.com postanowił przyjrzeć się zwariowanym, nieprawdopodobnym oraz ciekawym hasłom z najpopularniejszej internetowej encyklopedii. Wybrano crème de la crème.

Gdy 15 stycznia 2001 roku Jimmy Wales uruchomił domenę Wikpedia.org nikt nie przypuszczał, że ten projekt stanie się światowym fenomenem. Według - nomen omen - Wikipedii, strona ta doczekała się ponad 36,9 miliona artykułów w łącznie prawie 300 wersjach językowych. Jej unikatową cechą jest możliwość edytowania wpisów przez każdego internautę, co z początku było głównym argumentem wątpiących w wiarygodność tego portalu.

Jednak to, co przyświecało założycielom od zawsze, czyli "stworzenie i rozpowszechnienie wielojęzycznej wolnej encyklopedii o najwyższym możliwie poziomie dla każdej osoby na Ziemi w jej własnym języku", w końcu stało się faktem. Dzięki temu można bez końca buszować niczym w zbożu w ograniczonych jedynie przez wyobraźnię twórców zasobach. Ale natrafić na poniższe hasła jest nie lada wyczynem. Oto tylko niektóre z nich.

Cicada 3301

Ta pozostająca w cieniu organizacja publikuje w sieci złożone i jednocześnie dość nietypowe zagadki od 2012 roku. Określa się ją jako "najbardziej skomplikowaną i tajemniczym sekretem w dobie internetu". Sporo przedstawicieli opinii publicznej twierdzi, że organizacja ta może być wynikiem działań agencji NSA lub CIA. Zagadki mają być jedynie "wąskim gardłem" i metodą rekrutacji nowych kandydatów do jednostek zajmujących się łamaniem cyfrowych szyfrów.

Cicada 3301
Fotografia: Wikimedia.com

Człowiek-Jaszczurka z bagna Scape Ore

Podobno mierzy 2,1 metra wysokości, niezdarnie porusza się na dwóch nogach, a jego ciało pokryte jest ciemnymi włosami z łuskami na rękach, stopach i twarzy. Mowa o zaobserwowanym po raz pierwszy 29 czerwca 1988 roku osobniku, który szczególnie upodobał sobie podmokłe tereny w Karolinie Południowej. Oprócz tego potrafi przemieszczać się poprzez kanalizację. Według świadków potrafił zaatakować przejeżdżające samochody z taką siłą, że w karoserii powstawały wgniecenia i ubytki metalu.

Człowiek - jaszczurka
Fotografia: Reddit.com

Trepanacje czaszki

Według Wikipedii jest to "zabieg chirurgiczny wykonywany zależnie od potrzeb za pomocą świdra lub trepanu, dłut i kleszczy kostnych". Ta przerażająca praktyka była używana już od czasów starożytnych i polega na wywierceniu otworu w czaszce pacjenta. Według prehistorycznych wierzeń trepanacja miała leczyć z ataków epilepsji, migren oraz zaburzeń psychicznych, wypuszczając na zewnątrz złe duchy. Najstraszniejsze jest jednak to, że wiele osób poddanych tym zabiegom przeżywało operację.

Hieronim Bosch
Fotografia: Wikimedia.com

Utsuro-bune

Ta obco brzmiąca nazwa oznacza dosłownie "wydrążony statek" w języku japońskim. Odnosi się do dziwnego przedmiotu wykonanego z polerowanego mosiądzu i kryształu, którego morze wyrzuciło na brzeg we wschodniej części Kraju Kwitnącej Wiśni w 1803 roku. Miejscowi rybacy znaleźli we wnętrzu atrakcyjną, ale jednocześnie odmienną młodą kobietę, z którą nie potrafili się porozumieć. Według ufologów mógł to być pierwszy w historii przypadek bliskiego spotkania z obcymi.

Utsuro-bune
Fotografia: Wikimedia.com

Coral Castle

Megalityczna struktura z wapieni utworzonych przez koralowce, która jest o wiele mniej znana niż Stonehenge, co nie znaczy, że mniej ciekawa. Znajduje się na Florydzie, a jej wykonanie przypisuje się Edwardowi Leedskalninowi, który zbudował cały kompleks samodzielnie w latach 30. XX wieku. Według niego, udało mu się przenosić ważące wiele ton bloki za pomocą wynalezionego przez siebie "Wiecznego Trzymacza Ruchu", który umożliwiał mu podnoszenie skał dzięki lewitacji. Naoczni świadkowie twierdzili, że głazy podczas budowy wyglądały jak "balony wypełnione wodorem".

Coral Castle
Fotografia: Wikimedia.com

Megatsunami w Zatoce Lituya

Do największego zaobserwowanego przez człowieka tsunami doszło 9 lipca 1958 roku u wybrzeży Alaski. W tym dniu nastąpiło masywne trzęsienie ziemi, które spowodowało oberwanie zbocza góry wprost do znajdującej się u jej podnóża zatoki. w ciągu kilku chwil do wody wpadło 90 mln ton skał, które wytworzyły falę wysoką na około 30 metrów. Zniszczeniu uległy drzewa okalające zatokę, a hałas, jaki towarzyszył całemu zajściu był słyszalny w odelgłości 80 km.

Lituya Bay
Fotografia: Wikimedia.com

Diabelski rdzeń

Taki kryptonim nadano ważącej 6,2 kg masie plutonu o kształcie kuli, używanej do eksperymentów na terenie Nowego Meksyku w laboratorium Los Alamos w latach 1945-1946. To właśnie ta część zdetonowanej na atolu Bikini bomby atomowej doprowadziła do śmierci dwóch naukowców. Próbowali oni doprowadzić rdzeń do masy bliskiej krytycznej. Jeden z nich, Louis Slotin, chciał zmieszać ze sobą za pomocą końcówki śrubokręta zawartość dwóch odseparowanych od siebie półkul rdzenia. Eksperyment zakończył się niepowodzeniem.

Diabelski rdzeń
Fotografia: Wikimedia.com

Płytki Toynbee

Znane też jako tablice Toynbee, to ręcznie zrobione kolorowe płytki z zaszyfrowanym przesłaniem, pojawiające się w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej od 1980 roku. Do dzisiaj odkryto kilkaset takich miejsc z naniesionym na asfalt tekstem, który pokrywał się z rozmiarem typowej amerykańskiej tablicy rejestracyjnej. Większość z nich zawiera te same słowa: "W filmie 2001 powstał ze zmarłych na planecie Jowisz". Wszystko wskazuje na to, że autor najwidoczniej był fanem Kubricka i jego filmu "2001: Odyseja Kosmiczna".

Tablica Toynbee
Fotografia: Wikimedia.com

Incydent Vela

22 września 1979 roku należący do amerykanów satelita Vela Hotel 6911 zarejestrował podwójny błysk. Do nagłego rozświetlenia atmosfery doszło w okolicy Wysp Księcia Edwarda między Afryką a Antarktydą. Pochodzenie tej anomalii nie jest do końca wyjaśnione, choć najczęściej pojawia się argument o próbie nuklearnej. Przypuszcza się, że tajny test mogły przeprowadzić państwa RPA i Izraela. Jednak żadne z krajów nie potwierdziło tych przypuszczeń.

Incydent Vela
Fotografia: Wikimedia.com

Kataklizm Nibiru

Dla niektórych element pseudonauki lub wynik internetowego oszustwa, dla innych dowód na to, że osoby znające szokującą prawdę ukrywają ją przed opinią publiczną. Chodzi o prawdopodobne według pewnych źródeł katastrofalne zderzenie między Ziemią a dużym obiektem planetarnym, zwanym Planetą X lub planetą Nibiru. Miałoby do tego dojść gdzieś na początku XXI wieku, ale nawet przybliżone określenie tego czasu nie jest możliwe. Planeta X według zwolenników tej teorii jest 9. planetą Układu Słonecznego, do istnienia której naukowcy z NASA nie chcą i nie mogą się przyznać. Być może Lars von Trier wie więcej niż pozostali, co przekazał światu dzięki filmowi "Melancholia" z 2011 roku.

Nibiru
Fotografia: Wikimedia.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów