Osoby z dziećmi są szczęśliwsze od tych bezdzietnych? Wnioski nowych badań zaskakują

Redakcja 29.06.2017
Ojciec z dzieckiem
Fotografia: Pixabay

Wyniki badań naukowców nie pozostawiają złudzeń. Dziecko nie gwarantuje szczęścia. 

Powszechnie przekonanie na temat rodzicielstwa głosi, że jest ono wspaniałe, dzieci są świetne i że to najlepsze, co może nam się przytrafić. Problem w tym, że badania amerykańskich naukowców mówią coś zgoła innego. 

Grupa badaczy, którym przewodziła Jennifer Glass z Uniwersytetu w Teksasie, postanowiła sprawdzić, czy faktycznie posiadanie dziecka sprawia, że rodzice czują się szczęśliwsi. Ich wnioski, po szczegółowym przepytaniu grupy obywateli z 22 krajów, są co najmniej zaskakujące. 

Okazało się, że w wielu krajach to ci bezdzietni są dużo szczęśliwsi od tych, którzy posiadają dzieci. Powód? Polityka prorodzinna. 

Udało nam się wyjaśnić, z czym związany jest spadek poziomu szczęścia u rodziców. W krajach z najlepszymi regulacjami prorodzinnymi "luka w szczęściu rodziców" (różnica między deklarowanym szczęściem przez osoby z dziećmi i bez) została całkowicie wyeliminowana poprzez wspieranie szczęścia rodziców w kontraście do obniżania poziomu szczęścia tych, którzy nie mają jeszcze dzieci - powiedziała Jennifer Glass, a jej wypowiedź przytacza Qz.com. 

giphy-downsized (28)

(Nie)szczęśliwi rodzice

Okazuje się, że na deficyt szczęścia najbardziej narzekają Amerykanie. Zgodnie z badaniami, na które powołuje się portal Qz.com, rodzice są o 13 procent mniej szczęśliwi, niż osoby bezdzietne. Równie niekorzystnie sytuacja wygląda w Irlandii (9,5 procent), Grecji (8,3 procent), czy chociażby w Nowej Zelandii (7,8 procent). 

Zdecydowanie najkorzystniej sytuacja wygląda w Portugalii - tam szczęśliwsi są rodzice niż bezdzietni (8 procent). Równie dobrze jest na Węgrzech (4,7 procent), w Hiszpanii (3,1 procent) i w Norwegii (2 procent). A jak sytuacja wygląda w Polsce? Nie najlepiej. Okazało się, że bezdzietni są bardziej szczęśliwsi niż ci, którzy powitali na świecie swoje dzieci (4,9 procent). 

Wnioski? Dość oczywiste. Szczęśliwsi są ci rodzice, w kraju których łączenie pracy z życiem rodzinnym nie jest niczym trudnym, a dzięki dobrze prowadzonej polityce prorodzinnej nie muszą martwić się o to, co przyniesie nowy dzień. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów