Organizacja ekologiczna wzywa do podpisania petycji i bojkotu kawy Nespresso. "Jest niebezpieczna dla środowiska"

Redakcja 11.01.2017
Nespresso
Fotografia: www.youtube.com

Organizacja przekonuje, że parzenie doskonałej, aromatycznej kawy wcale nie wymaga aluminium. 

Nestle Nespresso to szwajcarska firma, która wprowadziła na rynek koncepcję kawy porcjowanej, zamkniętej w szczelnych kapsułkach. Hasło reklamowe jest krótkie i wpadające w uchu. Brzmi po prostu: "What Else?", które śmiało można przetłumaczyć "Czego chcieć więcej?". I chyba nie ma osoby, która choć raz nie widziała spotu promującego te popularne kapsułki z kawą, w którym występuje hollywoodzki aktor, a przy okazji bożyszcze kobiet, George Clooney.

Organizacja ekologiczna Rainforest Rescue reklamę z aktorem również oglądała, a na pytanie pojawiające się w niemal każdym spocie, śmiało mogłaby odpowiedzieć: "Czystego środowiska". Jej zdaniem kawa w kapsułkach jest niebezpieczna dla naszego środowiska. 

Po pierwsze, kapsułki wypełnione kawą, które wkładamy do ekspresu, po zaparzeniu wyrzucamy najczęściej do kosza. I nie można się dziwić - to najwygodniejsze z możliwych rozwiązań. To jednak oznacza, że nie poddawane są recyklingowi, a powinny, ponieważ wykonane są z aluminium. Efekt jest taki, że zalegają na wysypiskach śmieci. Po drugie, aby je wyprodukować potrzebne są boksyty. A aby je zdobyć, karczuje się lasy. Po trzecie, aby stworzyć taką aluminiową kapsułkę, zużywa się bardzo dużo energii, której produkcja szkodzi środowisku. 

Nespresso jest liderem na rynku kaw w kapsułkach
Fotografia: www.youtube.com

Nespresso jest liderem na rynku kaw w kapsułkach

Popierasz? Podpisz

Oczywiście, zarzut kierowany jest nie tylko do firmy Nestle, która sprzedaje kawy Nespresso, ale także do innych firm, które na rynek wypuszczają kawę w podobnych pojemnikach. Jak czytamy na stronie Rainforest-rescue.org, tylko firma Keurig Green Mountain w 2013 roku wyprodukowała 8,3 miliarda niepoddawanych recyklingowi kapsułek K-Cups. To właśnie z tej firmy Nespresso zamawia swoje kapsułki. 

Z myślą o wszystkich, którym los środowiska nie jest obojętny, organizacja przygotowała petycję, którą można podpisać na stronie internetowej Rainforest Rescue. W ten sposób organizacja nawołuje do bojkotu ekspresów do kawy na kapsułki. Każdy, kto popiera działania organizacji, proszony jest o złożenie swojego podpisu. Do tej pory petycję podpisało ponad 200 tysięcy osób. 

Mocny głos Nespresso

Zdaniem firmy, kawa przechowywana jest w aluminiowych pojemnikach, bo tylko dzięki nim przechowywana jest w odpowiedni sposób. Do sprawy odniósł się się Michał Proszewski, szef Nespresso w Polsce, którego o komentarz poprosił portal "Wirtualna Polska". 

Nespresso używa aluminium do przechowywania kawy, ponieważ jest to materiał, który najlepiej chroni świeżość i smak kawy, a jednocześnie jest możliwy do przetwarzania w nieskończoność. Estymuje się, że około 75 procent dostępnego w środowisku aluminium jest wciąż w użyciu - powiedział Michał Proszewski w rozmowie z finanse.wp.pl.

Szef Nespresso podkreśla, że firma kontynuuje starania mające na celu informowanie klientów o programie recyklingu. Czas pokaże, czy działania firmy wpłyną na społeczeństwo i zmienią przyzwyczajenia wielu ludzi. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów